اپیدمیولوژی برای همه

اپیدمیولوژیست خوب و اپیدمیولوژیست بیکار

تاریخ:دوشنبه 2 اسفند 1395-12:27 ب.ظ

نظرتان درباره این جمله چیست؟ 
"اپیدمیولوژیست خوب بیکار نمی ماند" توضیح کوتاه: این جمله را خیلی از اساتید اپیدمیولوژی به کار می برند و به طبع آن برخی از دانشجویان نیز همین جمله را تکرار می کنند. فارغ از هر گونه مشکلات موجود در این رشته و وضعیت کاری ان، آیا با این جمله موافقید یا خیر؟ لطفا دلیل پاسخ خود را نیز ارایه دهید. 


دوستان لطفا فقط درباره موضوع فوق در این پست نظر بدهید. نظرات غیرمرتبط تایید نمی شوند. نظرات() 
خخخخ
شنبه 14 اسفند 1395 12:47 ب.ظ
بله تاریخدان خوب بیکار نمی ماند، رفتگر خوب هم بیکار نمی ماند، حمال خوب هم بیکار نمی ماند همچنین یک کارگر بنایی خوب هم بیکار نمی ماند...
این یک جمله خنده دار و پوپولیستی هست...
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
به هر حال این جمله از طرف برخی اساتید گفته شده و می شود که البته به دانشجویان هم سرایت کرده است.
E1
چهارشنبه 11 اسفند 1395 12:28 ب.ظ
بچه های اپید واقعا مطالع کمی دارند و چون فک میکنن از سد کنکورهای ارشد و دکترا گذشتن دیگه همه چی تموم شده. من هم میبینم که نسل کنونی با یک نسل قبل سالهای 85 تا 89 خیلی متفاوت شده از لحاظ تلاش و مطالعه. شما ناه کنید یک کارگاه اموزشی برگزار نمیشه مثل قبل. ولی این هم تاثیر گذار هست که دوستان هیچ امیدی به اینده شغلی نمیبینن و سست میشن.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بالاخره برای توانمندی خودشان هم که شده باید به مطالعه اهمیت بدهند. این توجیه شاید ایده آل نباشد.
E1
چهارشنبه 11 اسفند 1395 01:40 ق.ظ
پروفسور راتمن هم بیکار میمونه یا نه؟ من با یه MPH اونور صحبت میکردم وقتی شنید با ارشد بیکاریم ماها شاخ در آورده بود. من کاملا میفهمم منظور شما چیه اقای دکتر عباسی عزیز. شما میفرمایید کسی که تلاش کنه کار براش مهیا هست. به خدا همه ماها هم همین رو قبول داریم. اما در کل این روش جذب رشته ما افتضاحه. دکتر منصورنیا بیشک بیکار نمیماندولی از دکتر منصورنیا یه نفر داریم.
من قبلا هم گفتم از بیان شدن این جمله توسط اساتید عزیز ناراضی هستم. پست تعریف میکنن اما به درد نخود فرنگی میخوره اون تعاریف. راستی عباسی جان تشکر بابت سایت خوبت. هر روز بهت چن بار سر میزنم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : البته من راتمن را مثال نزدم. ببینید من با صفر و صد مطلق مخالفم. من نظر شما را درباره جمله اساتید پرسیدم. و البته که خودم نیز میگویم که تلاش زیاد نیز الزاما ضامن شاغل شدن ماها نیست. باید بستری فراهم شود و در آن بستر بچه های ما خودشان را نشان دهند. اما من به معنای واقعی کلمه کمبود مطالعه را در بین بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان می بینم و این یک ضعف بزرگ برای ماست. البته این ربطی به بحث شاغل شدن ندارد.
دوست
سه شنبه 10 اسفند 1395 05:18 ب.ظ
آقای عباسی عزیز فکر کنم شما خوب متوجه منظور من نشدید. اونهایی که هیئت علمی میشن مثا آقای دکتر منصورنیا از طریق استخدامی کشور بصورت پیمانی مثل همین مرحله چهردهم جذب هیئت علمیه که مراحل خودشو داره و داوطلبین میرن مصاحبه، خوشبختانه در مقطع دکترا ما مشکل کار فعلا نداریم معمولا سالی یا دو سال یکبار جذب هیئت علمی میاد و فارغ التحصیلان دکترا جذب میشن. حرف من بیشتر در مقطع ارشده که استخدامی نداره و فارغ التحصیل ها جایی برای کار ندارن. دکتر منصورنیا و خیلی دیگر از دوست هایی که جذب هیئت علمی شدن افتخار رشته اپیدمیولوژی هستن.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : در مقطع ارشد هم باز قانون صفر و صد نیست. در هر حال برخی افراد موفق هستند و حتی با نبود لابی هم موفق هستند برخی نیز ناموفق هستند و حتی در بودن لابی هم ناموفق
دوست
سه شنبه 10 اسفند 1395 03:17 ب.ظ
با عرض سلام
این موضوعی که شما مطرح کردید در کشور ما خصوصا در مورد اپید درست نیست چون ما در ایران جایگاهی برای اپیدمیولوژی نداریم که حالا اونهایی که خوب هستن برن سرکار و تنبل ها بمونن. من ارشد اپید و کارمند هستم ولی کسیکه با اپید فارغ التحصیل میشه جایی برای کار نداره همانطوری که دوست ا.پ.ی.د گفتن و خود شما هم تحت عنوان پیش روها تایید کردید باید برای ورود به مراکز تحقیقاتی یکی شمارو سفارش کنه حالا اگه یه نفر کسیرو نداشته باشه اونو سفارش کنه تکلیف چیه؟ و این جمله هم درسته که ما دوستان با سوادی داشتیم وداریم که کار ندارن. اونهایی که علم ندارن اما لابی دارن میشن اپدمیولوژیست خوب نسبت به اونهایی که علم دارند اما لابی ندارن و این ظلم بزرگی در حق دوستهای ماست و این وظیفه انجمن که حداقل ها رو برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم کنه، هرچند که میگن انجمن داره پست تعریف میکنه و من تو سایت انجمن دیدم از قول دکتر چمن که 1000 پست تعریف شده ولی خوب اینها تا الان حرف بوده وکسی چیزی ندیده. بنابراین این جمله که اپیدمیولوژیست خوب بیکار نمیمونه در کشور ما صادق نیست.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از نظر شما.
البته من کاملا موافق نیستم که بودن لابی حتما ضامن اپیدمیولوژیست خوب شدن و نبودن لابی ضامن بیکاری باشد. در هر حال تا این حد هم لابی تاثیر گذار نیست. مثالی عرض می کنم خدمتتان: به نظر شما دکتر منصور نیا برای اینکه هیات علمی تهران شود نیاز به لابی داشت؟
ا.پ.ی.د
دوشنبه 9 اسفند 1395 11:09 ق.ظ
همانطور که دوستان گفتند منظور شما از اپیدمیولوژیست خوب چیه؟ آیا فقط داشتن مقاله کافیه؟ من به شخصه اکثریت ارشدها و دانشجویان دکترایی که مقاله زیاد دارند دیدم که از نظر علمی بسیار ضعیف هستن و حتی نگارش علمی یه مقاله خوب رو بلد نیستن، دلیل اینکه مقاله دارند اینه که لابی داشتن رفتن تو یه مرکز تحقیقات و یا با یکی از این مجلات بی خاصیت داخلی هکاری میکنن. در حالی که کسی لابی نداشته باشه بخواد کار کنه هرجا بره رزومه و روی کاغذ براشون مهمه. بعضی از مقالاتی که همین این کسانی که مقاله زیاد دارند وقتی میخونی آدم برای داشتن همچین هم رشته هایی گریهش میگره اگر بهشون بدی که فقط خودشون تنهایی یه مقاله بنویسن ضعیف ترین مقاله ها در گروه پزشکیرو همینا مینویسن. من نمیخوام همه کساییکه تو اپید زحمت میکشن و مقاله خوب زیاد دارند رو زیر سوال ببرم ولی همه میدونیم خبلی از مقالات بچه های اپید خیلی ضعیف اند. من مصاحبه دکترا نرفتنم ولی خوشبختانه میگن اساتید محترم گروه مصاحبه، به داشتن مقاله بها نمیدن چون با چندتا سوال میفهمن که همه این مقاله ها الکیه و این خیلی جای تشکر داره. اگر اپیدمیولوژیستی کار نمیکنه ویا رزومه خوبی نداره به هیچ وجه نشون دهنده بی سوادی اون نیست چراکه همه ما در دوره دانشجویی دانشجوهای با سوادی رو دیدیم که رزومه خوب ویا کار نداشتن.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
این پست بصورت برداشت آزاد است تا نظرتان را در این باره بفرمایید. ما تعریفی برای اپیدمیولوژیست خوب نگذاشتیم و نظر درباره جمله را هم پرسیدیم. من کاملا موافق حرفهای شما در باره ضعف مقالات هستم که البته این مختص اپیدمیولوژی نیست. چون در ارزیابی های علمی اساس را مقاله قرار می دهند بسیاری از افراد سایر رشته ها هم حداقل یک مقاله ضعیف در زومه خود دارند. اما درباره سواد علمی هم باید در نظر گرفت اپیدمیولوژی رشته منحصرا تئوری نیست یعنی اگر کسی از تئوری تسلط کامل بر روشهای مطالعه و سایر مباحث اپیدمیولوژی داشته باشد الزاما محقق خوبی نخواهد بود چون در عمل به مشکلاتی برمیخورد که تاکنون در تئوری اصلا با آنها برخوردی نداشته است. نتایج این تحقیقات هم بصورت مقاله منتشر می شود. من خودم معتقدم که دانشجویان اپیدمیولوژی نباید ماشین مقاله نویس شوند اما از طرفی هم چون پستی برای این رشته تعریف نشده است شاید چاره ای جز ورود به مراکز تحقیقاتی و لینک شدن با پیش رو ها نباشد. البته که همه این پیش روها آدم های بدی نیستند و البته همه افرادی که با این عزیزان لینک هستند بی سواد نیستند. من همیشه از دوستم آقای میلاد نظرزاده مثال میزنم. ایشان از نظر علمی فوق العاده قوی و از نظر تجربی هم فوق العاده پژوهشگر ماهری هستند. من واقعا ایشان را یک اپیدمیولوژیست واقعی می دانم و این در حالی است که خیلی کم از واژه اپیدمیولوژیست استفاده می کنم. اما همین دوست ما در قبولی دکتری ناکام ماند با کوله باری از سواد علمی و مقاله و طرح و تدریس(یا بهتره بگیم با یک کامیون سی وی). همیشه هم تفکیک باسواد از بی سواد یا کم سواد آسان نیست اساتید هم شاید در این زمینه اشتباه بکنند.
اپیدمیولوژیست
سه شنبه 3 اسفند 1395 12:30 ب.ظ
سلام
با نظر آقا یا خانومی که گفتند اپید بدون دکترا نباید منتظر جایگاه باشه مخالفم، چرا که هستند دوستان ارشدی که اطلاعات به روز خود را دارند، و اینکه یک فوق لیسانس شش هفت سال درس میخونه به اندازه یک پزشک عمومی...اتفاقا هستند دکتراها که دنبال جایگاه هستن ...وجود جایگاه شغلی چه برای ارشد و چه دکتری لازم است.
اپیدمیولوژِیست هر مقطعی باید جایگاه واقعی خود را داشته باشد که بتوان راجع به جمله نظر داد
یا حق
موفق باشید
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
به هر حال نظرات در این زمینه متفاوت است. اینکه چه اساتید اپیدمیولوژی و چه دانشجویان آن هیچ گونه اتفاق نظری ندارند از همین جاها شروع شده است. حتی در برخی مواقع سر کوچکترین مسایل هم اختلاف نظرهای بزرگ ایجاد شده و می شود.
داوطلب
سه شنبه 3 اسفند 1395 11:16 ق.ظ
موافقم. ولی متاسفانه اپیدمیولوزیست خوب کم داریم. چون حرف اول را در اپیدمیولوژی تجربه میزند و مدرک ملاک نیست. دانشگاهها هم متاسفانه قابلیت تربیت اپیدمیولوزیست خوب را ندارند.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از نظرتان
مشکل اینجاست که همین اپیدمیولوژیست های خوب هم یا اقدام به تربیت اپیدمیولوژیست خوب نمی کنند(به هزار و یک دلیل) یا توانایی این کار را اصلا ندارند.
e1
سه شنبه 3 اسفند 1395 12:46 ق.ظ
جمله رو باید اینطور بیان کنیم. اپید فعالی که از رو هم نمیرود بیکار نمی ماند. میدانم شما موافق این جمله هستید. همه ما هم میدانیم کسی که تلاش کنه و ممتاز باشه بی شک جایی براش هست ولی نفس جمله و بیان شدن این توسط اساتید رف درستی نیس. یعنی پس خودشون خوب بودن الان کار دارن؟ ها ها ها. چون اون موقع حتا پزشکا فک میکردن اپید رو در سوپ و گاهی در ماکارونی میشه به کار برد. قصد توهین ندارم ولی بهتر از خودم همتون میدونید جریانات رو
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : من مخالفم جمله اولتان هستم. این لفظی که به کار بردید خوب نیست. می توانم خیلی از همکاران و دوستان را نام ببرم که حتی در منزلشان کار می کنند بی آنکه نیازی داشته باشند به این در و آن در بزنند. یعنی کاملا مرجعی هستند که بقیه به آنها مراجعه می کنند. کاری به اینکه اساتید چرا این گونه می گویند ندارم. سوال اینجاست که آیا با این جمله موافقید یا نه. که شما فرمودید مخالفید دلایلتان را هم گفتید. اساتیدی هستند با اینکه معروفند و مشهور و شاغل اما بی سواد هستند و البته هستند اساتیدی که نه معروفند نه چیزی اما بسیار با سواد. و البته هستند کسانی که نه اپیدمیولوژیست هستند(مدرکش را ندارند) و نه استاد، اما از خیلی از اپیدمیولوژیست های مدرک به دست با سواد تر و داناتر.
به هر حال طیف متفاوتی وجود دارد. اینکه اپیدمیولوژیست خوب و بد را تمییز کنیم کار سختی است
...
سه شنبه 3 اسفند 1395 12:11 ق.ظ
اپیدمیولوژیست خوب کسی هست که بتونه مقاله حداقل بالای ای اف 3 چاپ کنه جز این یعنی مدرک الکی گرفتن
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
به نظر شما مثلا اپیدمیولوژیستی که طرح های بسیار خوب کشوری پیاده می کند و نتایج آن تا سالیان سال باقی می ماند اما مقاله ای از این کار استخراج نمی کند اپیدمیولوژیست خوب نیست؟
آیا صرفا مقاله نوشتن و چاپ کردن آن می تواند معیار خوبی برای قیاس باشد؟
دوشنبه 2 اسفند 1395 04:17 ب.ظ
سلام آقا عباس
بابت زحماتت ممنون
قبل از هرچیز باید تعریف اپیدمیولوژیست خوب مشخص شود. عده ای در مقطع دکترا و عده ای در مقطع ارشد از نظر علمی و پژوهشی قوی هستند. از این دو مقطع دسته ای دیگر در مقطع دکترا و ارشد از نظر علمی متوسط هستند و از نظر پژوهشی قوی و برعکس این دسته ای از نظر علمی قوی و از نظر پژوهشی متوسط هستند. طبیعتا از هر مقطع کسی که از نظر علمی و پژوهشی قوی است در اولویت کار است. ولی واقعیت اینست که اولویت اصلی با دکتراست و اگر کسی بنابه دلایل شخصی چند سالی نتواند دکترا بخواند عملا نباید منتظر جایگاهی باشد.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از پاسختان
در اصل به نظر میرسد تحت هیچ شرایطی عدالت کامل صرفا بر مبنای سواد فرد و در واقع توانمندی های هر فرد برقرار نمی شود. در کشور مدرک گرایی مثل ایران انتظار همین است. اما نگفتید با جمله گفته شده موافقید یا خیر!
ٍE1
دوشنبه 2 اسفند 1395 01:15 ب.ظ
مخالفم. تعریف اپیدمیولوژیست خوب چیه ؟ که سالی هزار تا مقاله بده بیرون؟ اره علومه بیکار نمیمونه اون. ولی معمولا مدرک رو میگیرن که کار پیدا کنن. قرار باشه از کلاس 6 نفره فقط خوبه کار پیدا کنه که نمیشه. اتفاقا اون خوبه باید امکانات بیشتری داشته باشه مثلا کمی حقوق و مزایاش بهتر باشه. خودمون رو با این جملات قول نزنیم. تو کنگره اپید به عینه دیدیم که اساتید عزیز چطور مشتاق ایجاد کار برای ماها هستن فقط گفتن اونجا هم میشه کار کنه اپید اینجا هم بشه خوب میشه کار کنه. انگار بگیم ما رایزنی میکنیم در ناسا اپید به کار بگیرن. وقتی اساتید رشته و گاهی دانشجویان اقدام نمیکنن پس هیچ انتظاری نباید داشت. اپید خوب مقاله زیاد نیس
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از نظرات شما
من کاملا درک می کنم حرفهای شما را. سعی می کنم نظر خودم را در پایان و جمع بندی نهایی ارایه کنم تا حرفهای بنده در نظرات دوستان تاثیری نداشته باشد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic