اپیدمیولوژی برای همه

دکتری پژوهشی اپیدمیولوژی

تاریخ:سه شنبه 30 خرداد 1396-01:12 ق.ظ

چند روز پیش مطلبی به شرح زیر در کانال تخصصی آزمونهای اپیدمیولوژی قرار دادیم:

خوشحال شویم یا نگران؟؟
در پی اعلام ظرفیت پذیرش دکتری اپیدمیولوژی در سال 1396 در دفترچه منتشر شده سنجش پزشکی، ظرفیت پذیرش روزانه 16 نفر و ظرفیت بین الملل( پرداخت شهریه) 3 نفر اعلام شده است. تا اینجای کار همه چیز طبق پیش بینی ها بوده است. اما فاجعه آنجاست که 34 نفر ظرفیت پذیرش دکتری پژوهشی اعلام شده است. این تعداد پذیرش دکتری پژوهشی می تواند بازار کار این رشته را از چیزی که در شرایط فعلی وجود دارد بدتر کند. از طرفی مثلا مرکز تحقیقات آب و الکترولیت با چه  معیاری و بر چه اساسی می خواهد یک اپیدمیولوژیست تربیت کند؟ جالب است که برخی از این دانشگاهها که در خواست پذیرش دکتری پژوهشی کرده اند خودشان حتی یک اپیدمیولوژیست هم ندارند. سوال اینجاست که تربیت اپیدمیولوژیست ها در این گونه مراکز  توسط چه کس(کسانی) صورت خواهد گرفت؟ آیا این وضعیت نمی تواند خطرناک باشد؟ آیا نیازمند تصمیم های جدی در این زمینه نیست؟ 

امروز دوشنبه 29 خرداد نیز نظر سنجی با عنوان آیا موافق تحریم مصاحبه دکتری پژوهشی اپیدمیولوژی هستید قرار دادیم که 88 درصد افراد موافق بودند. 

با توجه به اینکه نظر انجمن اپیدمیولوژی در این باره روشن است(مخالفت) و اینکه پذیرش امسال دکتری پژوهشی اپیدمیولوژی 34 نفر است، نظرتان در باره این دوره چیست؟ به نظرتان با این شرایط آینده رشته کاری دکتری پژوهشی و بطور کلی آینده کاری فارغ التحصیلان اپیدمیولوژی چه خواهد شد؟ 

دیدگاههای خود را بصورت کامنت در زیر این پست بنویسید. 


نوع مطلب : امور صنفی 

نظرات() 
J
دوشنبه 8 آبان 1396 10:13 ب.ظ
با سلام

نظرات را خواندم.

در رابطه با دکتری پژوهشی اگر بخواهیم صحبت کنیم به درازا می کشد ولی حداقل این را بگویم که خیلی از این عزیزان اساتید که احساس نگرانی می کنند خود در خارج از کشور مدرک PhD پژوهشی دارند.
البته این تفکیک آموزشی و پژوهشی برای کشور جهان سومی مثل ما هست وگرنه در کشورهای غربی این مباحث نیست و دوره دکتری فقط پژوهش محور است و بس.
پس این همه داد و فریاد به نظر بیشتر برای منافع شخصی است. در حالیکه باید منافع ملی و سلامت ملی را در نظر بگیرید.
از سوی دیگر خیلی در سایه این فریادها (ی باطل) به دنبال مکانی برای پنهان کردن غفلت ها و بی برنامه بودن در گذشته خود دارند.

برادر شما همچنین نوشته ای دارید با این مضمون که دستیاری اپیدمیولوژی در راه است و احساس نگرانی کرده اید. باید بگویم که اگر نگرانی بر سر پایمالی حق و ورود ناحق در پذیرش و رانت و غیره و ذلک است بجاست. ولی این را هم باید اعضای هیئت رئیسه بورد برایش برنامه داشته باشند. بی عدالتی ها از غفلت ها منشا می گیرد. بدون برنامه، هیچ چیزی سرجای خود نخواهد بود. ولی اگر این نگرانی از اشغال میز و صندلی من و شماست که از بیخ و بن اشتباه است.شما الان یک نگاهی به اساتید اپیدمیولوژی کشور بیندازید. اکثر این عزیزان یا با پایه پزشک هستند یا بهداشت.
حال این سوال را از خود بپرسید : کدام گروه موفق ترند؟
گروه با پایه پزشک موفق ترند یا گروه با پایه بهداشت؟
برادر هدف اپیدمیولوژی در نهایت کاستن از درد و آلام ناراحتی های جسمی، روحی و روانی این مردم است. پس باید بهترین ها در این رشته (و در هر رشته دیگر) تحصیل کنند. فرقی نمی کند فرد با پایه بهداشت، پرستاری، پزشک، مدارک پزشکی، مدیریت و ... باشد. به نظر شما وقتی فردی از امتحان کتبی سربلند بیرون میاد و از لحاظ تجربه فعالیت های بهداشتی یا پژوهشی خوب هست، و صلاحیت های اخلاقی و رفتاری را دارد، شایسته ورد به دکتری اپیدمیولوژی هست یا نه؟

در مجموع بنده فکر میکنم این یک تفکر اشتباه است که متاسفانه از سوی برخی از اساتید و همکاران مطرح میشه. بجای این صحبت ها باید برای احیای حقوق شغلی اپیدمیولوژیست ها تلاش کرد.(درد بی شمار است برادر ولی افسوس...
نه زمان را درد کسی نه کسی را درد زمان
وای از این بی دردی ها)

دنیا، دنیای رقابت هست.
واقع بین باشیم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از توضیحات کامل شما.
برخی موارد هستند که نمی شود براحتی آنها را بیان کرد. درست است که دنیا دنیای رقابت است اما باید همه چیز با برنامه باشد. در کامنتهای قبلی هم عرض کردم که باید معیاری برای تربیت اپیدمیولوژیست تعریف شود و حداقلهایی وجود داشته باشد. مثال معروف همان مرکز تحقیقات آب و الکترولیت است که معلوم نیست با چه معیاری مجوز را گرفته است. آنچه که برداشت شخصی بنده است این است که در بحث دکتری آموزشی، واقعا 5 دانشگاهی که پذیرش دارند هیچ کدام به تنهایی ایده آل تربیت اپیدمیولوژیست نیستند. در هر کدام از این دانشگاهها یک و نهایتا دو استاد باسواد و بسیار غنی وجود دارد. اگر این 5 دانشگاه مشترکا سالی 5 نفر دکتری آموزشی تربیت می کردند نتیجه غیر از این بود. جدا از مباحث اپیدمیولوژی و البته همه رشته ها ارث پدری کسی نیست اما دوگانگی نباید وجود داشته باشد. همین الان هم در تربیت دانشجویان دکتری درماندگی دیده می شود. فکر کنید به این مشکل، دستیاران اپیدمیولوژی هم اضافه شوند ان موقع نتیجه چه می شود؟ فارغ التحصیلان چه کیفیتی خواهند داشت؟ به نظرم همانطور که در کامنتهای قبلی اشاره کرده بهترین راه قایل شدن سهمیه برای پزشکان است.
محسن
دوشنبه 8 آبان 1396 07:58 ق.ظ
با سلام
مدتی است که دوستان در هر محفلی که می نشینند حرف از دکتری پژوهشی اپیدمیولوژی و فریاد وا اسفا سر می دهند که این چه وضعی است. در این باره سه نکته را می خواهم خدمت دوستان عرض کنم.

اول اینکه: دوستان به خاطر داشته باشید ما در قرن 21 و سال 2017 میلادی زندگی می کنیم. قرنی که در آن علم انحصاری نیست. هیچ رشته و علمی به اسم پدر و مادر یک فرد یا گروه نزده شده است.
بهترین فیلسوفان ما در ایران و حتی برخی نقاط دنیا از دانشجویان فنی و گروه علوم پزشکی بوده اند.
این چه حرفی است که فقط این گروه یا آن گروه باید اپیدمیولوژی بخواند و والسلام. خنده دار است.
هر کس بضاعت فکری دارد باید بخواند از هر قوم و رشته ای که باشد. باید حمایت کرد.
این ضعف یک گروه است که از ورود سایر افراد احساس ترس و نگرانی دارند. دنیای امروز دنیای رقابت است و بس.
زمان این حرفها گذشته است بهتر است به آینده فکر کنید.

دوم اینکه وقتی به کارهای تحقیقاتی و مقالات اساتید و دانشجویان اپیدمیولوژی بنگرید متوجه می شوید که از هر دری سخن گفته اند. از علوم اجتماعی، جامعه شناسی، آمار، ریاضی، وضضعیت اقتصادی و بالاخره هر چیزی که به نحو مستقیم یا غیر مستقیم با سلامت در ارتباط است. وقتی همه که متخصصان سایر علوم ایراد به این موضوع می گیرند، دقیقا جواب همین است که" هر چیزی که مرتبط با سلامت باشد اپیدمیولوژیست می تواند ورود پیدا کند. با این توضیحات آیا مرکز تحقیقاتی مثل آب و الکترولیت نیاز به اپیدیملوژیست ندارد؟ اصلا فراتر از آن نگاه کنید: اگر روزی یک مرکز تحقیقاتی علوم انسانی و معارف دینی اقدام به پذیرش اپیدمیولوژیست کند به نظر شما با توجه به سلامت معنوی آیا اپیدمیولوژیست می تواند ورود پیدا کند یا خیر؟

سوم اینکه: امروز ما حاصل دیروز ماست. شما از رئیس گروه و اعضای گروه بپرسید چه گلی به سر رشته اپیدمیولوژی زده اند؟
خیلی از آقایان کم کاری های خودشان در طول سال های گذشته را گردن این و آن می اندازند. اگر مرکزی که اپیدمیولوژیست ندارد و اقدام به پذیرش اپیدمیولوژیست می کند دقیقا ضعف انجمن و اعضای انجمن است. چرا این دوستان برای این موضوع برنامه ریزی مدون و پایه ای انجام نداده اند.

واقع بین باشید.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
با برخی دیدگاههای شما موافقم اما با مورد دوم مخالفم. بحث تربیت دانشجو است نه نیاز به اپیدمیولوژیست. مرکزی مثل آب و الکترولیت می تواند نیازمند به اپیدمیولوژیست باشد اما وقتی حتی یک استاد اپیدمیولوژی ندارد چگونه می تواند اقدام به تربیت دانشجوی اپیدمیولوژی بکند؟ دقیقا مثل این است که مثلا یک جراح مغز و اعصاب اقدام به تربیت یک دانشجوی جغرافیا بکند. در بحث تربیت اعتراض ها به این بود که روند تربیت باید مشخص باشد. این گونه نمی شود که هر مرکزی هر شخصی بخواهد اپیدمیولوژیست تربیت کند. حتی بحث شد که اگر این مسیر درست است بفرمایید گروههای آموزشی بساط خود را جمع کنند. اینکه علم انحصاری نیست درست است و اساسا اپیدمیولوژی رشته ای است که با توجه به ویژگی های خود می تواند در خیلی از رشته های دیگر و علوم دیگر وارد شود. اما اپیدمیولوژیست می تواند وارد این علوم شود نه اینکه این علوم بدون هیچ پیش زمینه ای اپیدمیولوژیست تربیت کنند.
با این حال من مخالف دکتری پژوهشی نیستم اما هم تعدادش و هم نوع پذیرش و هم برخی مسایل دیگر باید روشن تر از این ها باشد. بماند که هر مرکزی که دلش بخواهد نباید مجاز به تربیت دانشجوی دکتری پژوهشی باشد.
سه شنبه 30 خرداد 1396 12:12 ب.ظ
سلام
بنده با تحریم مصاحبه موافقم اما همانطور که آقای عباسی گفتید ممکنه افراد این ظرفیت از قبل مشخص شده باشند و با تحریم کار برای اونا راحتتر بشه.
در رشته ما این حقخوری ها خیلی داره پیچیده میشه و در عمل هم هر چه اعتراض و نامه به وزارت نوشتیم هیچ توفیقی نداشته. هیچ بازار کاری به غیر از جذب هیئت علمی برای اپیدمیولوژی وجود ندارد اگه 34 مرکز تحقیقات به پژوشگر نیاز دارند چرا از خود رشته اپیدمیولوژی استفاده نمی کنن. اپیدمیولوژی خوش یه رشته پژوهشی و دکترا پژوهشی برای اپیدمیولوژی مفهومی نداره.
مشکلی که ما داریم اینه که هر کسی یه جایی مشغول کار بشه دیگه براش مهم نیست با اپیدمیولوژی میخوان چیکار کنن چون فکرشون خیلی محدوده و نمیدونن همین آزمون دکترا اپیدمیولوژی اگه پیگیری های دوستان در سال های اولی که در ایران دکترا گرفتن نبود الان ممکن بود ارشد نمی تونست دکترا شرکت کنه و ففط از پزشک همومی دکترا میگرفتن.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله دقیقا مساله همین جاست که بی خیالی اکثریت افراد مشکل ساز شده است. قدیم ها دانشجویان چیزی را میخواستند تا به کرسی ننشانند ساکت نمی شدند الان....
در هر حال تعصب به رشته در افراد انگشت شماری دیده می شود
A.Z
سه شنبه 30 خرداد 1396 04:36 ق.ظ
یعنی دکتر به نظر شما میشه از قبل تعیین شده باشن؟ مگه نباید پژوهشی ها هم آزمون کتبی اپید شرکت کرده باشن و سی درصد نمرشون از کتبی محاسبه بشه؟!
به قول شما کاش یه سهمیه بیست تا سی درصدی به پزشکا میدادن به همین مقدارم ظرفیت پذیرش رو بالا میبردن، به هر حا بهتر از این بود که 34 نفر رو الکی جذب کنن. امیدوارم هم رشته های ها همتی کنن یه کاری بکنیم، اینجوری که پیش میریم روز به روزآینده رشته مون مبهم تر مبش
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : من شخصا فکر‌میکنم فرد مورد نظرشان از قبل تعیین شده است و آزمون هم شرطی که گذاشتن آنقدر سخت نیست به دست آوردنش.
سه شنبه 30 خرداد 1396 03:24 ق.ظ
جناب دکتر یعنی عزیزان انجمن و بورد اطلاع داشته اند!!! چطور بورد پاتولوژی به دلیل اجرای قانون توسط وزارتخانه تماما استعفا میدهند یا اساتید بزرگ علوم آزمایشگاهی با گرفتن اتوبوس برای اعتراض دانشجویان و حضور در تجمعات از آنها حمایت میکنند ولی نفوذ بورد ما اینقدر کم است؟ به نظرم اینها بر میگردد به عدم دلسوزی اساتید پزشک ما!
تحریم مصاحبه هم خوب است اگر کسی نرود معلوم میشود چگونه میخواهند ظرفیت را پر کنند. تجمع هم یک کار عملی است.
بنده هم با تحریم مصاحبه پژوهشی و تجمع اعتراضی که عنوان شده است موافقم.
با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام بله خبر داشتند. اما جالب است بدانید برخی از بزرگان همین رشته بطور خواسته یا ناخواسته(انشالله که ناخواسته باشد) در این قضیه دست داشته اند. اعتقادها در وزارت و کسانی که طراح این قضیه بودند این است که ما(پژوهشی ها) بهتر از شما(اساتید آموزشی) اپیدمیولوژیست تربیت می کنیم.
نظر شخصی بنده این است که سهمیه پزشکان برای ورود به دکتری این رشته دوباره باید برقرار شود چون این عزیزان بالادست از طرق مختتلف می توانند ضربه بزنند اگر این سهمیه باشد دیگر دنبال راههای مختلف اپیدمیولوژیست کردن پزشکان نمی روند( قبلا این سهمیه 50 درصد بود).
بین اساتید هم اتحاد وجود ندارد و دلسوزان یه یک تا سه نفر می رسند. حمایت را باید از بین خودمان شروع کنیم اگر حمایتی از طرف دانشجویان برای چنین اعتراضاتی نباشد از اساتید انتظاری نیست
ََA.Z
سه شنبه 30 خرداد 1396 03:00 ق.ظ
سلام
نامه ای که چن روز پیش توی کانال گذاشته بودین رو خوندم و دیدم واقعا دلایل منطقی برای مخالفت با این موضوع وجود داره ولی چرا ما نمیتونیم از حق خودمون دفاع کنیم؟!
در مورد مصاحبه و پذیرش دکتری پژوهشی هم شبهات زیادی وجود داره. من خودم از طریق ایمیل و فرم تماس سنجش پزشکی سوالاتی پرسیدم ولی هنوز جوابی ندادن.
رکورد تعداد ظرفیت متاسفانه دست رشته ماست که معلوم نیست این ظرفیتو چجوری میخوان پر کنن و واقعا خیلی زیاده.
اگه دوستان موافق باشن یه فراخوان بدین که تجمع اعتراضی برگزار کنیم. ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خوشحالم که پست را خوانده اید. در پاسخ به پیام قبلی هم عرض کردم که تیشه به دست بودن و زدن به همدیگر به نظرم در این رشته زیاد است چه بین اساتید و چه بین دانشجویان.
بزرگترین شبهه اینجاست که فرد مورد نظر برای هر ظرفیت از قبل انتخاب شده است و بقیه به نوعی بازیچه ای برای قانونی جلوه دادن آن هستند.
در مورد تجمع باید منتظر نظرات بیشتر باشیم
سه شنبه 30 خرداد 1396 02:50 ق.ظ
با سلام خدمت جناب دکتر عباسی عزیز و با تشکر از زحمات جنابعالی
متاسفانه از مشکلات بزرگ رشته ما عدم اتحاد بین اساتید و همچنین بین دانشجویان و عدم دلسوزی اساتید برای دانشجویان است. این موضوع باعث شده است رشته ما دچار آسیب های زیادی شود.
اما مسئله اخیر واقعا شبهات زیادی دارد، اینکه واقعا اساتید بورد ما دقیقا چه میکنند؟ آیا از این ظرفیت آگاهی داشته اند اگر آگاهی داشته اند چه کرده اند؟ یا اگر جدیدا آگاهی پیدا کرده اند آیا تهدید مسولان به دیوان عدالت اداری در کانال یا نامه ای که اخیرا ارسال شده است کافی است؟؟؟
اگرچه متاسفانه دانشجویان هم بیخیال اند و در هنگام عمل از خود ضعف نشان میدهند.
کاش ما هم مانند اساتید و دانشجویان علوم آزمایشگاهی بودیم و عملا از حقوق قانونی خود دفاع میکردیم.
در شرایطی که برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری بازار کار وجود ندارد واقعا دلیل جذب این 34 نفر چیست؟
انگار کسی از عمد فقط برای رشته ما این کار را کرده است.
از اساتید و دانشجویان اقدامات عملی را با کمک جناب دکتر عباسی در برخورد این موضوع خواستارم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
زمانی که نامه وزارت بهداشت به دانشگاهها مبنی بر اعلام نیاز دکتراهای پژوهشی زده شده بود بنده بواسطه یک دلسوز این نامه محرمانه را دیدم و حتی اعلام نیازها را هم دیدم. وقتی انجمن اپیدمیولوژی از این موضوع باخبر شد نامه ای به وزارت زدند و نسبت به این موضوع اعتراض کردند بنده نیز همسو با انجمن طومار را آماده کردم و با امضای تعداد کثیری از دانشجویان آنرا به وزارت تحویل دادم. متاسفانه اقدامات دوستان و برخوردهایشان بسیار زشت و زننده بود حتی بنده را تهدید کردند درباره این موضوع که کجا قرار است شاغل شوم و چه اتفاقاتی می توانند برایم پیش بیاورند. بگذریم. حرفم این است حتی زمانی که کسی اقدامی می کند هم نوعان نیز او را زیر سوال می برند باز اگر بی تفاوت باشند بهتر است. در حال حاضر انجمن کارهایی می کند. به نظرتان آیا کاری می توان کرد که دانشجویان در آن سهیم باشند؟ پیشنهاد بنده تحریم مصاحبه بود اما این اقدام قطعی نیست و ممکن است به ضرر برخی دوستان(بواسطه عدم همکاری بقیه) تمام شود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic