اپیدمیولوژی برای همه

عمر دکتری تخصصی اپیدمیولوژی

تاریخ:جمعه 5 آبان 1396-05:48 ب.ظ

سلام 
حدود 10 سال پیش که دوره دکتری تخصصی اپیدمیولوژی در ایران راه اندازی شد موجی از خوشحالی دانش آموختگان ارشد اپیدمیولوژی را فرا گرفت. در همان سالها هشدارها به ظرفیت های پذیرش زیاد دوره ارشد اپیدمیولوژی داده شد اما ظرفیت ها کم که نشد بلکه سال به سال بیشتر شد. در حال حاضر هم حدود 90 نفر ظرفیت ارشد اپیدمیولوژی است که البته در برخی سالها بالای این عدد نیز بوده است. اما برای دکتری تخصصی در سال اول پذیرش 9 نفر ظرفیت در نظر گرفته شد و البته  50 درصد سهمیه برای پزشکان که درنهایت هم 5 نفر پزشک و 4 نفر دانش آموخته ارشد وارد این دوره شدند. از سال بعد اعتراضات شروع شد و سهمیه مد نظر برای پزشکان هم حذف شد. در سالهای بعدی هم ظرفیت دوره دکتری تخصصی اپیدمیولوژی هر سال افزایش یافت و تعداد دانشگاههای پذیرنده نیز به 5 عدد(دانشگاههای علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، شیراز و کرمان) رسید. اما برخی نارضایتی ها از دوره دکتری بوجود آمد و روز به روز نیز بیشتر می شود. من جمله اینکه دانشجویان این دوره از بی اعتنایی اکثریت اساتید به تربیت صحیح دانشجوی دکتری تخصصی سخن می کنند. یا اینکه ظرفیتهای پذیرش  بی حد و حصر دکترای پژوهشی اپیدمیولوژی بوجود آمده است. اکثریت دانشجویان از عدم برگزاری سالانه کنگره اپیدمیولوژی گلایمندند. نهایتا اینکه تقریبا تمامی دانشجویان از  بی توجهی به وضعیت شغلی فارغ التحصیلان اپیدمیولوژی توسط اساتید بشدت ناراحت هستند. همه این موارد گویای یک واقعیت تلخ است: 
گویا به پایان عمر دکتری تخصصی اپیدمیولوژی در ایران نزدیک می شویم. 

اما زمزمه جدیدی که اخیرا شنیده می شود، موجبات نگرانی عمده دانشجویان این رشته را فراهم آورده است: 

پیگیریهای راه اندازی مجدد دوره دستیاری اپیدمیولوژی


دلیل و منطق اساتید محترم برای مورد فوق هرچه که باشد(من جمله ضعیف بودن دانش آموختگان ارشد و ...) ، این ضعیف بودن دانش آموختگان به خود اساتید نیز بر میگردد. چنانچه گفتیم یکی از موارد مطرح درباره این دوره، بی اعتنایی اکثریت اساتید به تربیت صحیح دانشجو میباشد. لذا انتظار نزول علمی این دانش آموختگان کاملا طبیعی است. 
در هر صورت ما نه با اساتید دشمنی داریم و نه اسم استاد خاصی را آوردیم. آنچه که بیان شد دل نگرانی های عمده دانشجویان ارشد و دکتری اپیدمیولوژی درباره شرایط دکتری تخصصی اپیدمیولوژی در ایران است. 

در هر صورت منتظر دریافت نظرات عزیزان بازدید کننده در این خصوص می باشیم. به نظرتان چه راهکاری برای حل این مشکل وجود دارد؟ از چه طریقی می توان توانمندی دانشجویان را افزایش داد؟ بگونه ای که این توانمندی ها وابسته به تربیت اساتید نباشند. نظرات() 
شنبه 4 آذر 1396 02:23 ب.ظ
سلام . با تشکر از زحمات دکتر عباسی
همه ما میدونیم یا به خودمون نمیاریم که پزشک ها یا در آزمون دکترای اپیدمیولوژی شرکت نمیکنن یا تعداد خیلی کمی شرکت میکنن، دلیلش هم مشخصه که چند ساله حقوقشون حتی پزشکان عمومی خیلی زیاد شده، متخصصین هم حقوقشون عالیه، پس دلیلی نداره بیان دکترا شرکت کنن که در بهترین حالت هیات علمی بشن و حقوق حدود هفت میلیون دریافت کنن و خودشون رو تو دردسر بندازن، و اینکه در آزمون امسال که حدود بیشتر از ۱۰۰ نفر به مصاحبه دعوت شدن اگه آمار شرکت کنندگان پزشک زیاد بود حتما از کانال های خاصی پذیرفته میشدن، ای کاش اساتید محترم و بورد آمار شرکت کنندگان پزشک هم اعلام میکردن و بی دلیل به فوق لیسانس ها خرده نمی‌گرفتند.وقتی یک پزشک عمومی داره حدود ۱۲ میلیون حقوق میگره و یک متخصص حدوده چهل میلیون حدودا ماهیانه حقوق میگیره چه دلیلی داره بیاد دکترا بخونه و حقوق هفت میلیونی با کلی مشکلات ناشی از مقاله و دانشجو برای خودش درست کنن.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله حرفهای شما کاملا صحیح می باشد. فکر می کنم دید اساتید مربوط به زمانی است که هنوز پول همه چیز نبود. لاقل برای برخی از افراد تحقیق بزرگترین علم بود اما زمانی که علم جای خود را به پول داد و دانشگاهها آشغال دانی پایان نامه هایی شدند که بعنوان کالا خرید و فروش می شوند تحقیق به خودی خوود نابود شد.
متشکر از شما
محمد
یکشنبه 14 آبان 1396 08:45 ب.ظ
با سلام خدمت اقای دکتر عباسی ‍‍پر تلاش و مهربان با توجه به اینکه وزیر بهداشت ما پزشک است در تمام جاها بیمارستان مراکز بهداشت و سایر مکانها بی جهت فقط به انها اهمیت داده است
این مشکلات در همه جا پر رنگ شده است.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
این مساله ای است که سالیان سال است می شنویم و می‌گوییم و هیچ تغییری حاصل نمی شود
مریم
جمعه 12 آبان 1396 07:12 ب.ظ
سلام جناب عباسی گرامی،
شما قدم بسیار بزرگی در خصوص اطلاع رسانی این رشته انجام دادیم که جای تشکر دارد. بنده از فارغ التحصیلان دکترا هستم که در طی دوران ارشدم همراه با دستیاران پزشک این رشته در دانشگاه تدریس میکردم ، لذا چند نکته حایز اهمیت است
- همه پزشکانی که در دستیاری شرکت کردند الان در جایگاه خوبی قرار نگرفته اند و شناخته شده نیستند، پس اینکه پزشکان موفق تر هستند اشتباه است، چون نام برخی از آنها را شما هرگز نشنیده اید مگر اینکه در دانشگاه آنها یا از طریق شهر آنها ، آنها بشناسید.پس عدم موفقیت این رشته مربوط به ارشد و پزشک نیست
- بسیاری زیادی از دوستانی که با مدرک ارشد دکترا میگیرند هیچ وقت نمود پیدا نمی کنند یا به دلیل کم کاری خودشان و یا به دلیل اینکه پزشک نیستند.
- دوستان ارشد اپیدمیولوژی بهم احترام نمی گذارند بنده شاهد بودم که پزشکانی که دستیاری میخواندن بسیار محترمانه با هم رفتار میکردن ولی متاسفانه برخی از کامنت هایی که در سایت شما میگذارند هیچ نشانی از احترام متقابل ندارد. تا وقتی رفتار ما با خودمان اینگونه است هیچ انتظاری از دیگران نباید داشته باشیم.
- متاسفانه بی انگیزگی استاد در این رشته بسیار مشهود است ولی در سایر رشته ها از جمله بهداشت محیط و حرفه ای اساتید بسیار برای دانشجویان وقت میگذارند.
آنچه اهمیت دارد این است که دوستانی که با مدرک ارشد در مقطع دکترا پذیرفته می شوند خودشان با تلاش و همکاری وضعیت علمی ، آموزشی و پژوهشی خود را ارتقا دهند.
با تشکر از شما
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بسیار ممنون خانم دکتر
بله با تمامی مواردی که ذکر کرده اید موافقم. این را اضافه کنم که بحث :موفق بودن پزشکان" در این رشته که مطرح شده و به نوعی به بسیاری از دانشجویان تلقین شده است در واقع نشات گرفته از طرف اساتید می باشد. به نظر می رسد اساتیدی که از اول مخالف راه اندازی دوره دکتری تخصصی بوده اند و موافق ماندگاری دستیاری اپیدمیولوژی، این دیدگاه را خواسته اند جا بیاندازند.
جمعه 12 آبان 1396 06:50 ب.ظ
فکر کنم اونای با این موضوع موافقند که دکتری قبول شدند دیگه دغدغه قبولی دکتری رو ندارنند
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
متاسفانه این هم یکی از نگرانی هاست. بنده اجازه ندارم بدون موافقیت امثال این دوستان که قبول نشده اند این کار‌را بکنم لذا نظرسنجی در کانال گذاشتم تا ببینیم دیدگاهها چگونه است.
اپیدمیولوژیست
جمعه 12 آبان 1396 05:25 ب.ظ
ممنون دکتر عباسی عزیز
با اینکه خود شما هیچ سود و منفعتی از این اقدامات نمی برین و نیازی به این نامه ها ندارین، دلسوزی شما بسیار قابل تحسینه.
موافقم دکتر جان، نامه ای رو تدوین کنیم و اگر لازم باشه با کمک دوستان امضا جمع آوری کنیم و به دست انجمن یا جاهای بالاتر برسونیم.
مطمئن باشین حامیان شما کم نیستن، اونهایی که میان نظرات عجیبی میزارن اقلیتن و به خاطر فشار زیادی که روشون بوده کامنت گزاشتن.
تمام اونهایی که کوچکترین استفاده ای از مطالب سایت یا گروه ها داشتن باید مدیون شما باشن.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنونم از شما
با اینکه نمی شناسم کی هستید اما از محبت شما سپاس گزارم.
حقیقت این است که خسته شدم. واقعا با حجم کارهایی که دارم بروز رسانی و زنده نگه داشتن سایت واقعا سخت شده است. دوبار هم تا کنون در کانال تخصصی اپیدمیولوژی درخواست همکاری دادم دریغ از یک داوطلب.
به هر حال این موضوع را مطرح می کنم ببینیم نظر بقیه چیست.
اپیدمیولوژیست
جمعه 12 آبان 1396 12:01 ق.ظ
سلام دکتر عباسی عزیز
متاسفانه انگار هنوز دوستان از نتایج آزمون دکتری دلشون پره و به هر نحوی شده سعی میکنن توی سایت و گروه شما خوشون رو خالی کنن.
این دوستان نباید فراموش کنن که وجود این سایت و گروه که فرصت اطلاع و اظهار نظر واسشون به وجود آورده حاصل زحمات شماست.
بلاخره باید قبول کنن آزمون دکتری داره به سمتی پیش میره که دلخواهشون نیست و به جای تهمت و تیکه انداختن تلاششون رو بیشتر کنن.به هر حال دوستانی که امسال پذیرفته شده اند برای رزومه ی خودشون تلاش کردن و در کل بر اساس قانون جدید از اونها برتر بودن.
اما در مورد مطلب این پست به نظر بنده هم پزشک محوری محض که باعث شده اساتید پزشک ما دانش آموختگان خودشون رو هم قبول نداشته باشن و فقط به دنبال پزشکا باشن، قبل از هر اقدم بدتری ایجاب می کنه پزشکا برای ورود به پی اچ دی سهمیه داشته باشند و دست به اقداماتی نظیر دستیاری اپیدمیولوژی و دکتری پژوهشی نزنن.
با سپاس
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خدا خیرتان دهد. هر ازگاهی امثال شما نظر دهید تا ما هم از فشارهای برخی نظرات خارج شویم و حس نکنیم تنها در برابر جبهه ای مخالف ایستاده ایم.
حرفهای شما کاملا صحیح است. اگر دوستان موافق باشند نامه ای به انجمن باید بزنیم.
دوشنبه 8 آبان 1396 03:11 ب.ظ
باسلام
آقای عباسی در کامنت قبل که یکی از دوستان انتقاد کرده اند فکر می کنم انتقادشان با شما نبوده وبیشتر مربوط به ارشدهایی که امسال دکترا قبول شده اند می باشد. به هرحال این موضوع چاپلوسی واقعیتی است که در بعضی از دانشجوها وجود دارد و فکر میکنم همه در طی دوره دانشجویی چنین افرادی را دیده ایم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خودشان گفتند با من هستند.
بله منکر چاپلوسی نیستم. هستند این دست افراد اما به چشم خود دیده ام این چاپلوسان در دکترا نتوانستند قبول شوند. معیار پذیرش دکترا واقعا چاپلوسی نیست. اما این رویه در لیسانسهم در وجود عده ای نهادینه بود که بخاطر نیم نمره هر کاری میکردند.
انتقاد چه اشکالی دارد. از من هم باشد مشکلی نیست. زبان نگارش آن نباید بد باشد. شخصا آدم منتقدی هستم اما تا یادم می آید با انتقادم کسی را آزار ندادم.
دوشنبه 8 آبان 1396 02:45 ب.ظ
شما چرا اینقدر زود قاتی می کنید، اولا انتقاد من به شما در مورد ضعف اطلاعلات شما بود نه چیز دیگر بعد هم من به یک عده که چاپلوسی می کنند انتقاد کردم نه به شما که حالا شما هرچه از دهنتان بیرون می آید می گویید و ادعای برخورد صحیح اجتماعی را دارید. بعد هم دکترا که تمام نشده سال های بعد هم دانشجو میگیرند و مطمئن باشید ما هم جزئ یکی از آنها خواهیم بود که حالا خود را از جایگاه بالا به دیگران حرفهای زشت می گویید. در طول زندگی گاهی یه موقع بعضی یه کم جلو می افتند و باد مغزشان را میگیرد و گاهی هم از همان هایی که جلو افتاده اند بدجوری عقب می مانند. شما که ظرفیت یک انتقاد کوچک را نداشتید و بیشتر صحبت من با شما نبود و بسیار بی ادبانه جواب دادید پس حق بدهید که پذیرش دستیاری باید برگردانده شود و شما اینقدر نگویید بچه های اپید باهم متحد نیستند چون با یک انتقاد کوچک انتظار اینطور برخورد بدی از شما نداشتم.
خدا نگهدار شما وسایتتان
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : شما یک طومار انتقاد نوشتید و به زمین و زمان گیر دادید. بله امثال شما سالهای قبل هم بودند که قبول نشدندو تمام اساتید و دانشجویان را به روشهای مختلف زیر رگبار‌گرفتند. از تبعیض و چاپلوسی گرفته تا اهانتهای بدتر دیگر. بعدا که قبول شدند اساتید را پاک و منزه دانستند و همه چیز عادلانه. شما هم الان این را می گویید سال بعد که قبول شوید همه منزه می شوند. ای کاش ظرفیت شکست با روحیه انتقاد به هم گره نخورد.
اگر انتقادی از بنده باشد جوابش را میدهم. انتقاد کردید و با همان لحنی که انتقاد کردید جوابش را گرفتید.
در خصوص بحثهای دیگر بجایش هم حرف زده ایم هم بحث کرده ایم هم اقداماتی انجام داده ایم.
موید باشید
دوشنبه 8 آبان 1396 12:21 ب.ظ
جناب عباسی شما از کجا میدانید قبول شدگان بخاطر موفقیت در ایستگاه های مصاحبه بوده است مگر شما در مصاحبه حضور داشتید؟ بخاطر همین نظر دادن های غیر منطقی است که اپیدمیولوژی دارد فنا می شود. این فارغ تحصیلان و دانشجویان اپید چه گلی بسر این رشته زده اند که حالا ابراز نگرانی می کنند. من ارشد اپید هستم ولی دوست دارم سهمیه پزشکها برقرار شود بلکه این رشته دوباره جان بگیرد. از اساتید گله می کنید درست است آنها هم وقت نمی گذارند ولی آیا دانشجوها از آنها می خواهند و یا اعتراض میکنند که چرا اینگونه است؟ همه دانشجوهای دکترا فقط به اساتید چشم می گویند تا شاید آنها را به یک مرکز تحقیقات سفارش کنند یا اگر خواستند هیئت علمی شوند برای استعلام، اساتید از آنها خوب بگویند. من در دوره دانشجویی چند بار از اساتید ایراد گرفتم اما نتیجه چه شد؟ یه عده دیگر خود را با تملق به اسیاتید نزدیک کردند و بعد سفارش شدن به مراکز تحقیقات و اسم آنها رفت در چند مقاله و امسال هم با رتبه کتبی بد شدن دانشجوی دکترا و افرادی هم مثل شما از آنها دفاع می کنید. پس هرچه بر سر ما میاید از خود همین دانشجوها و فارغ تحصیلان است ولی با آمدن رزیدنت ها چون مشکلی برای ورود به بازار کار این رشته ندارن نه چاپلوسی میکنند و معمولا هم روحیه انتقادی دارند. امیدواریم با قوانین جدید از ورود این افراد چاپلوس و افق دیدشان که به اندازه جلو پایشان است جلوگیری شود.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اول اینکه بنده با خیل عظیمی از داوطلبین از حدود 4، 5 سال پیش در ارتباطم. امسال هم نمرات کتبی و و ضعیت سی وی خیلی از عزیزان را می دانستم. دوم اینکه به اساتید مصاحبه ایمان دارم. سوم اینکه شخصا دوبار در جلسه مصاحبه دکتری بعنوان داوطللب بوده ام. این از دانستن بنده. موضوع بعدی اینکه بندا ذاتا آدم منتقدی هستم و به شرایط حال قانع نمی شوم دوست دارم بهتر از این را فراهم کرد. اساتید دانشگاه ایران و دانشجویانی که از نزدیک با بنده در ارتباطند این را بخوبی می دانند. انقدر هم شهامت دارم اگر انتقادی دارم با اسم خودم انتقاد کنم که پاسخ دهنده بداند خطابش کیست. تا آنجا که در گروه ما در ایران اطلاع دارم تقریبا هیچ موقع همه دانشجویان با هم در گروه نبوده اند و خیلی ها شاغل هستند و هیچ کدام هم به اساتید خوذمان وصل نیستند. این نظرات حاصل ذهن های رکودی است که فکر می کنند همه مانند آنها در رکود و جماد فکری به سر می برند. بحث کاری ارتباطی به عدم انتقاد ندارد. همه چیز جای خود را دارد.شخصیت انتقادی بنده در گروه مان اتفاقا بسیار هم مورد توجه است نه استادی با من دشمنی دارد نه هیچ بحث دیگر. ارتباطها هم صمیمی و احترامات هم بجای خود است. یا مشکل از خود شما بوده یا استاد شما. این موضوع را به همه و اساتید دیگر بسط ندهید.
اما در خصوص پذیرش پزشکان اتفاقا بنده موافق سهمیه برای پزشکان هستم و این موضوع را بارها در گروه خودمان و نزد اساتید مطرح کرده ام. در مذاکراتی که با جناب دکتر هلاکویی هم داشتم این بحث را مطرح کردم که سهمیه 50 درصدی برای پزشکان در نظر گرفته شود. اما پذیرش دستیاری اپیدمیولوژی دو جبهه بوجود می آورد که اصلا به نفع این رشته نیست. در صورتی که پزشکان و ارشدها با هم در یک کلاس باشند از بسیاری جهات به نفع همگان خواهد بود که بارها در گروههای تلگرامی در این باره توضیح داده ام.
مورد دیگر که لازم دانستم جهت انور شدن ذهن شریفتان یادآوری کنم اینکه بنده در پایان ترم یک برای بورسیه اقدام کردم و اتفاقا آن زمان نه اساتیدمان از ما شناختی داشتند و نه رابطه هایمان صمیمی بود. خداروشکر که بورسیه ما هم پذیرفته شد.
در نهایت اینکه اگر هم بحثی است و انتقادی چه از بنده چه دیگران دارید ، رعایت آداب حرف زدن و شعور رابطه اجتماعی و انسانی پیش نیاز انتقاد است.
موید باشید
یکشنبه 7 آبان 1396 10:52 ب.ظ
کار بسیار خوبی میکنند بلکه با آمدن رزیدنت های اپیدمیولوژی از فارغ التحصیل شدن این دانشجویان دکترا که از نظر علمی ضعیف هستند و سال به سال هم بدتر می شوند خصوصا با پذیرش امسال آنها کاسته شود.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : این گونه دیدگاه هم درست نیست. چرا ضعیف هستند؟ آیا اساتید نقشی ندارند؟ یکی از عمده ترین دل نگرانی ها عدم توجه و وقت گذاشتن اساتید برای دانشجویان دکتری است. پشت این قضیه برخی اقدامات عمدی به نظر می رسد
یکشنبه 7 آبان 1396 10:28 ب.ظ
سلام، بنظر من اگه دیگه قراره پذیرش برای سال های بعد مشابه امسال باشه همان بهتر که دستیاری اپیدمیولوژی دوباره راه اندازی شود شود، چون امسال هرچی باسواد می شناختیم رفتن مصاحبه رد شدن و بخاطر داشتن چند مقاله اونایی قبول شدن که...
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بنده مخالف این نظر هستم. مصاحبه روند خاص خود را دارد و کسانی که پذیرفته شدند توانسته اند ایستگاههای مختلف مصاحبه را بخوبی پشت سر بگذارند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو