اپیدمیولوژی برای همه

مصاحبه با رتبه 51 ارشد اپیدمیولوژی 97

تاریخ:چهارشنبه 24 بهمن 1397-12:52 ب.ظ

سلام 
آقای مجیدنیا از مدتها قبل فایل مصاحبه را برای بنده فرستاده بودند متاسفانه بنده فراموش کرده بودم در سایت قرار دهم. از ایشان تشکر میکنم و البته پوزش نیز می طلبم. 
انشالله در ادامه تحصیل و زندگی موفق باشند. 

1-         با سلام لطفا خودتان رامعرفی كنید و رتبه و درصدهای خود را عنوان کنید.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کلیه دوستان و داوطلبین ارشد اپیدمیولوژی ، اینجانب مصطفی مجیدنیا کارشناس بهداشت عمومی از پرسنل مرکز بهداشت شهرستان گنبد کاووس استان گلستان هستم. رتبه بنده 51 بوده و درصدها هم به ترتیب :

- مبانی 72 درصد

- اصطلاحات : 81 درصد

- بیماریها : 40 درصد

- بهداشت 76 درصد

- آمار : 80 درصد

- زبان هم صفر. البته درصد ها را عدد پایین گرد کردم.

2-         انگیزه شما برای شرکت در آزمون ارشد اپیدمیولوژی چگونه شکل گرفت؟  

از یکی دوسال قبل این اگیزه بود و منابع را هم کم و بیش داشتم. ولی متاسفانه با توجه به شغل و مشغله کاری فرصت درس خواندن نداشتم به همین علت هم آزمون های سال های قبل حتی ثبت نام هم نمیکردم.  تا اینکه امسال به اصرار خانواده در آزمون ثبت نام کردم. ولی بازم هم فرصت ایجاد نشد. من تا اول اردیبهشت ماه هیچ درسی را نخوانده بودم. شروع درس بنده به طور جدی و برنامه ریزی ساعت به ساعت از یکم اردیبهشت 97 بر سر قول و قرار با خانواده بود.

3-         امسال که جزو قبول شدگان هستید، چندمین بار بود که در آزمون ارشد اپیدمیولوژی شرکت می کردید؟

سال اول بود که شرکت میکردم

4-         مقطع قبلی خود را در کدام دانشگاه و در چه رشته ای بودید؟

کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس

5-         آیا آزمون امسال تفاوت خاصی با سالهای قبل داشت؟  لطفا توضیح دهید

چون در آزمون های سالهای قبل شرکت نداشتم فقط میتونم اختلاف را بر اساس مقایسه نوع سوالات بگم. به نظرم سوالات امسال کلا فرق داشت. سوالات سالهای قبل خیلی آشنا بودند. چون قبل از آزمون بر اساس آزمون های سالهای قبل از خودم آزمون میگرفتم سوالات بسیار آشنا بودند. ولی امسال سوالات جزنگر شده بودند.

6-         میزان آمادگی شما برای کنکور چقدر بود؟

با توجه به فرصت 75 روزه ای که داشتم به بهترین شکل آماده شدم. یعنی از زمان بهترین استفاده را بردم.

7-         از  حس و حال جلسه کنکور بگویید. چطور بود؟

واقعیتش جلسه های آزمون را تا جایی که میتونم سبک نگاه میکنم. یعنی طوری با خودم حرف میزنم تا استرسی نداشته باشم. هرچقد به آزمون و جلسه آزمون بیشتر فکر کنیم استرس و مشغولیت فکری بیشتری ایجاد می شود.

8-         کمی در خصوص روال زندگی عادی خود در طول آماده شدن برای کنکور توضیح دهید.(نظم خواب، تفریح و ...)

من هر روز صبح ساعت 7 سر کار میرفتم. ساعت 14:15 از سرکار میومدم و بهد از صرف نهار تا ساعت 17:30 استراحت میکردم. از ساعت 17:45 درس را شروع میکردم البته با دوره های یک ساعت درس و حدود 15 - 20 دقیقه استراحت. این روند تا ساعت یک بامداد ادامه داشت. روزه های جمعه هم قریب به اتفاق درس نمیخوندم و به تفریح و کارهای شخصی رسیدگی میکردم. در ماه مبارک رمضان هم تا سحر درس میخوندم و بعد از صرف سحری و نماز میخوابیدم. بهترین زمان و فرصت درس خواندم من درس این ماه مبارک بود.

9-         قبل از شروع برای مطالعه کنکور، چه رتبه ای را برای خودتان هدف بندی کرده بودید؟

انتظار خودم حدود 50 – 60 بود. چون فرصت کافی نداشتم و بار اولم بود.

10-      مهمترین درسی که این مسیر( از شروع آماده شدن برای کنکور تا قبول شدن) به شما داد چی بود؟

مهمترین درس خواستن توانستن است و از زمان بهترین استفاده را باید کرد.

11-      روش برنامه ریزی و مطالعه خودتان را  لطفا بطور کامل توضیح دهید!

برنامه من به طور گردشی بود. ولی طبق اصول زیر :

از ساعت 17:45 تا 18:40 درس مبانی – از ساعت 19 تا 20 بیماریها – از ساعت 20 تا 21 شام و کارهای شخصی – از ساعت 21 تا 22 اصطلاحات – از ساعت  22:30 -23:30  درس آمار – از ساعت 12 تا 1 بامداد بهداشت عمومی. من طبق این برنامه زمانی درس میخوندم و هر هفته جای درس ها را تغییر میدادم ولی تاجایی که ممکن بود زمان را تغییر نمیدادم و اینکه از هفته دوم بر اساس ارزیابی هفته اول برای هر درس برنامه  پیشرفت هم تعریف کردم. یعنی هر روز چند صفحه از چه درسی را بخونم و آخر هفته نیز پیشرفت هفتگی خودم را ارزیابی میکردم.

12-      یکی از سوالات همیشگی داوطلبان روش مطالعه درس اصطلاحات اپیدمیولوژی است. شما این درس را چگونه خواندید؟ برای بار اول روخوانی کردخ و در 10 روز کتاب را یک دور خوندم . این کار را برای آشنایی با کلمات انجام دادم. برای بار دوم با تمرکز و دقت بیشتر خوندم و کلمات مشابه را در دفترچه یادداشت میکردم. این روس برای من بسیار مفید بود. چون به نظرم بیشترین اشتباه ما بخاطر تشابه کلمات بود.

13-      آیا در طول دوره مطالعه دچار یاس و دلسردی می شدید؟ اگر بلی، چطور با آن کنار آمدید؟ 

اصلا. چون زمان کم داشتم اصلا فرصت فکر کردن به موضاعت فرعی بخصوص ناامیدی را نداشتم و اینکه اگر قرار بود همچین اتفاقی بیافتد خانواده ام بیشترین تاثیر را داشتند یعنی هر روز به آنها گزارش پیشرفت برنامه را میدادم و آنها نیز حمایت میکردندو دلگرمی میدادند.

14-     روش پیشنهادی شما برای مطالعه درس زبان انگلیسی چیست؟

درس زبان از اخمیت بسیار زیادی برخوردار است. من نتونستم زبان بخونم ولی به دوستان توصیه میکنم از هر زمانی که شروع به درس خواندن کردند درس زبان را هم مثل درس های دریگر بخوانند.

15-     به نظرتان افرادی که قصد شرکت در آزمون ارشد اپیدمیولوژی را دارند، باید چه ویژگیهایی داشته باشند؟ 

فکر نمیکنم ویژگی خاصی لازم باشد. مهترین اصلا این است که به خودت اعتماد داشته باشی و طبق برنامه ریزی کار کنی. برنامه نوشتن کار راحتی است ولی اجرا کردن آن بسیار مشکل است. برای همین ممکناست یک برنامه چندین بار تغییر کند. پس هیچگاه دلسرد نشده و برنامه را طوری ریخت که بتوان اجرا کرد. 

16-     از چند وقت قبل از آزمون شروع به تست زدن كردید؟

از اول تیر ماه به مدت 14 12 روز

17-     کدام ماده درسی شما را بیشتر به زحمت انداخت؟ بعبارت دیگر با کدام درس در طول آمادگی برای کنکور بیشتر مشکل داشتید؟ 

بیشتر با اصطلاحات پزشکی. چون یک درس کاملا ناآشنا بود.

18-     فرض کنید چند دانشجوی لیسانس به شما مراجعه کرده اند و از شما راهنمایی های کلی برای قبول شدن در این رشته را می خواهند. چه توضیحاتی به این دوستان ارایه می دهید؟ 

به نظرم اولین اقدام برنامه ریزی کردن است. قدم دوم نحوه مطالعه و مرور و تست زدن هست. البته این روش ها در تمام رشته ها و دورس استفاده میشود. نباید بین دروس تفاوتی قائل شد چون تمام دروس اهمیت دارند. برای سر جلسه هم فقط سوالاتی که مطمئن هستند درست است را بزنند.

19-     آیا در کنار کنکور، مطالعه کتب جانبی نظیر کتابهای روانشناسی و ... داشتید؟ اگر بلی لطفا نام ببرید.

چون به شدت کمبود زمان داشتم نتوانستم کتاب متفرقه ای بخوانم. ولی در دوران دانشجویی کتاب های روانشناسی متعددی خوانده بودم که بی تاثیر نبودند. مثل : قورباغه ات را قورت بده ، پنیر مرا چه کسی دزدیده است ، مجموعه کتاب های مدیریت زمان و نحوه مطالع ، روش های تندخوانی و روخوانی و یادداشت برداری.

20-      در حال حاضر از علم اپیدمیولوژی و بازار کار آن در ایران چه می دانید؟

علم اپیدمیولوژی چندین سال هست که در کشور ما و دانشگاه های علوم پزشکی مورد توجه داوطلبین قرار گرفته ولی با این وجود هنوز آنطور که لازم است مورد توجه مسئولین وزرات بهداشت قرار نگرفته است. بنده هم با توجه به علاقه ای که به تحقیق دارم و البته سابقه چندین پژوهش در دوران دانشجویی را نیز دارم به این رشته علاقمند بوده ام. در مورد بازار کار هم آنطور که شایسته این رشته بنیادی است اقدامی صورت نگرفته و بازار کار مناسبی ندارد.

 

21-      نظرتان درباره فعالیت های "عباس عباسی قهرمانلو" در سایت، کانال و گروههای تلگرامی چیست؟

واقعا از آقای دکتر کمال تشکر را دارم. متاسفانه بنده به دلیل بعضی مشکلات نتوانستم در گروه مطالعاتی همکاری کنم و چون خیلی دیر با گروه آشنا شدم بلافاصله بعد از آن هم گوشی هوشمندم شکست گاه گاهی به گروه تلگرامی سر میزدم و از راهنمایی های ایشان و سوال و جواب های اعضای گروه استفاده می کردم.  سایت بسیار مفیدی هم دارند که من ازش خیلی استفاده کردم. بخصوص فایل هایی که در سایت قرار داده اند.

22-       توصیه شما به دوستانی که قبول نشدند چیست؟ اصلا ناامید نباشید. ممکن است درسی را در بار اول مطالعه متوجه نشوید دلسرد نشوید مصمم تر ادامه دهید. به یادداشت برداری عادت کنید.

23-       اگر حرف خاصی دارید بعنوان سخن پایانی می شنویم:  یک نکته که در مشاوره با یکی از دوستان یاد گفتم و به صورت بسیار گسترده اسفاده کردم نکته برداری بود. به طوری که یه دفترچه یادداشت همیشه در دستم بود. هر زمان که مطلبی به ذهنم میرسید و نمیتوانستم حل کنم یا یادم نمیامد در دفترچه یادداشت میکردم. در اولین فرصت به منبع مراجعه کرده و مطلب و مشکل را حل میکردم و در دفترچه یادداشت میکردم. به این صورت تقریبا تمام موارد سخت و فرار را هم مرور میکردم. به همه دوستان نیز پیشنهاد میکنم در گروه مطالعاتی و آزمون های  آقای دکتر قهرمانلو عضو شده و از حضور ایشان نهایت استفاده را نمایند.

 

منایع پیشنهادی شما:

1- مبانی اپیدمیولوژی : اپیدمیولوژی گوردیس ( هر چند دور که ممکن است )  

2- اصطلاحات : اصطلاحات پزشکی دکتر ناصری

3- بیماریها : اپیدمیولوژی بیماریهای واگیر و غیر واگیر و سرطان ها به تالیف گروهی به سرپرستی دکتر یاوری ، دستورالعمل های موجود در مراکز بهداشتی درمانی ( که بصورت خلاصه است )

4- بهداشت : کتاب سه جلدی دکتر حاتمی ( فصول غیر تکراری و مهم را خواندم  )

5- آمار زیستی: کتاب آمار زیستی دکتر کاظم محمد. DRS دکتر یوسفی

6- زبان : متاسفانه نتونستم بخونم ولی کتاب تافل و 504 بسیار مفید هستند.

به کلیه دوستان پیشنهاد میکنم کتاب های IQB تالیف آقای دکتر عباسی را حتما تهیه کنند. من متاسفانه به دلیل کمبود وقت فقط توانستم از سوالات کنکور های سال های قبل استفاده کنم که بسیار مفید بودند، بخصوص قسمت جواب های تشریحی که واقعا تمام گزینه ها را تشریح کرده اند.

 

 

 

 
نظرات() 
مجیدنیا
سه شنبه 21 خرداد 1398 07:29 ب.ظ
واقعیتش اینه که اصطلاحات برای منم کتاب جدیدی بود. من دو سه روز اول را به مرور سوالات سال های قبل گذراندم تا حدود سوالات را بدست بیارم. هر روز بر حسب برنامه چند صفحه میخوندم. در هر روز کلماتی که به نظرم سنگین و فهمیدن وحفظ کردنش سخت بود را با مازیک فسفری زرد علامت میزدم تا در پایان روز دوباره مرور کنم. اگر در پایان مطالعه روزانه باز هم با اون کلمه مشکل داشتم کلمه را با توضیحات در دفترچه ام یادداشت میکردم. ضمنا اگر کلمه ای مشابه همان کلمه را قبلا خوانده بودم بین دو کلمه مشابه تمییز قائل میشدم. کلماتی که یادداشت کرده بودم را روز بعد در اولین فرصت که اکثر در محل کارم بود مرور میکردم. اگر دقت کنید برخی از کلمات به برخی کلمات دیگر ارجاع داده شده اند. من به طور جدی این کلملت ارجاعی را دنبال کرده و میخواندم.درس اصطلاحات سخت است ولی من با این روش توانسته بودم راحت و خوب حفظ کنم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام خیلی ممنون از اینکه کامل توضیح داده اید
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:33 ق.ظ
سلام
با اینکه مطالعه ی ایشان در بازه ی زمانی نسبتاً کوتاهی بوده و از دوره ی تحصیلات شان قدری فاصله داشته اند، ولی اصطلاحات رو خیلی خوب پاسخ داده اند...
خوش به حالشون
میخوام بدونم درصد خوبشون از هوش و استعداد بالای ایشان بوده یا اگه ما هم به روش ایشان بخوانیم، درصدمون خوب میشه؟؟
و اینکه بعد از یک دور روخوانی، نحوه ی مطالعه و مرور درس اصطلاحات ایشان به چه صورت بوده؟؟
به آقای مجیدنیا بخاطر بهره وری بالایشان، تبریک عرض می کنم. انشاءالله همیشه موفق باشند.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام انشالله خودشان پاسخ میدهند
سه شنبه 14 اسفند 1397 11:56 ب.ظ
مصاحبه را خواندم. البته کامنت های دوستان را هم خواندم. واقعا برایم جای تعجب دارم که دوستان از بین این همه راهنمایی و مشاوره و برنامه ریزی و تلاش ، به درصد ها مینگرند. با صداقتشان کاری ندارم. ولی هرگز کاری نکنید تا آنانی که قصد کمک دارند نیز با این طرز فکر شما منصرف شوند. از هر چیزی نکات مثبت را در نظر بگیرید و مثبت نگر باشید. و اینکه قبل از تهمت و شرط و شروط نگاهی ه خود بیاندازیم که در زندگی روزمره دروغ میگوییم یا خیر. متشکرم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ایشان چون در گروه تلگرامی ما بودند هنوز هم هستند بسیار انسان تلاشگر و موفقی هستند. از ایشان تشکر میکنم بابت همه چیز. الان هم به تک تک سوالات داوطلبین در گروه پاسخ می دهند
پنجشنبه 9 اسفند 1397 05:13 ب.ظ
سلام آقای دکتر تا چه رتبه ای دانشگاه ایران قبول میشوند؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
دقیقا نمیتوان پاسخ روشنی داد. بستگی به ظرفیت ها و ترتیب انتخابهای نفرات برتر دارد. ممکن است یک سال رتبه 15 قبول نشود و ممکن است سال بعدش رتبه 20 قبول شود
shiva
یکشنبه 5 اسفند 1397 09:26 ق.ظ
سلا م و عرض ادب خدمت دكتروتشكر بابت سایت خوبتون - بنده هم بسیار تعجب كردم ازاین كارنامه به نظرم حتی با وجود زبان صفر نمیتوان چنین رتبه ای رو متصو ر شد این رو به این خاطر میگم كه بیماریها سال قبل جز درسهای سخت بود و اكثر بچه ها درصد های بیماریهاشون خوب نبود شما این رو میتونید از روی كارنامه های نفرات برتر توی همین سایت ملاحظه بفرمایید و به نظرم اتفاقا درصد بیماریهاشون واسه پارسال خوب بوده؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خواهش
بنده کارنامه ایشان را قبلا دیده بودم منتها درصدهایشان را فراموش کرده ام. بعید میدانم دروغی گفته باشند.
ز.م
سه شنبه 30 بهمن 1397 05:34 ب.ظ
سلام روز به خیر ما هنوز منتظر کارنامه هستیم پس چی شد
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
coming soon
ز.م
جمعه 26 بهمن 1397 01:21 ب.ظ
سلام اخه این مصاحبه خیلی ها را مایوس کرده با این درصدها و این رتبه کارنامه رو بذارید استاد عزیز
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام من کارنامه های این عزیزان را قبلا دیده ام الان ندارم.
از ایشان خواهم خواست را کارنامه را دوباره بفرستند. اما شک ندارم ایشان آدم صادقی است. طبیعی است وقتی زبان صفر باشد و بیماریها 40 باشد رتبه خوب نشود
احسان
جمعه 26 بهمن 1397 01:02 ب.ظ
سلام راست میگن کارنامه رو بذارند چون من مصاحبه نفر ۲۰ رو هم خوندم درصداش کمتره ولی رتبه اش بهتر است
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : در نظرات قبلی هم عرض کردم ایشان آدم صادقی هستند
ناشناس
جمعه 26 بهمن 1397 12:58 ب.ظ
برای اینکه شک دوستان برطرف گردد کارنامه رو در گروه بگذارید .اگه گذاشته نشود .صادق نیست
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : نظرات قبلی را بخوانید
فاطمه
پنجشنبه 25 بهمن 1397 09:42 ق.ظ
سلام،تبریک میگم آقای مجیدنیا،مصاحبه تون واقعا عالی بود من تقریبا تمامی مصاحبه ها رو خوندم ولی مثل شما درخصوص جزئیات برنامه ریزی روزانه شون صحبت نکردن،امیدوارم تمامی مراحل زندگیتون موفق باشدامیدوارم روزی برسه آقای دکتر هم بامامصاحبه بکنه.واقعا آرزومه.بازهم ممنونم از شما وآقای دکتر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
شما قبول شوید تک تک مصاحبه ها را میگذارم شک نکنید
omid
پنجشنبه 25 بهمن 1397 07:50 ق.ظ
سلام و عرض تبریك امیدوارم انشالله موفق باشین و- اما چیزی كه واسه من عجیبه رتبه شما با وجوداین درصدها اصلا با رتبه شما همخوانی نداره صد البته كه حتما دكتر كارنامه شماروملاحظه فرموده اند - واقعا نمیدونم چی بگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
رتبه ها بر اساس نمره تراز حساب میشوند. فراموش نکنید ایشان زبان را صفر زده اند و با توجه به اینکه زبان درس نسبتا سخت تری هست نمره ترازش ارزش بیشتری دارد
ناشناس
چهارشنبه 24 بهمن 1397 01:57 ب.ظ
ان شالله که صادق باشیم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : علیک سلام
انشالله هستند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.