اپیدمیولوژی برای همه

همایش اپیدمیولوژی ایلام

تاریخ:چهارشنبه 7 بهمن 1394-11:19 ق.ظ

سلام و عرض ادب 
احتمالا عده ای از دوستان اطلاع دارند که هشتمین گنکره اپیدمیولوژی از 8 تا 10 اردبیهشت 1395 در ایلام برگزار خواهد شد. با توجه به اطلاعاتی که بنده از دانشجویان کسب کرده ام هیچ ذوق و شوقی در بین دانشجویان برای  ارسال مقاله و حضور در این همایش ندیدم.  


از شما بازدید کننده گرامی تقاضا می شود در این خصوص و دلایلی که منجر به بی تمایلی دانشجویان برای شرکت در این همایش شده است ، نظرات خود را بیان فرمایید.
نظرات() 
محمد برش نورد
شنبه 14 فروردین 1395 11:56 ق.ظ
با سلام

به نظر من دانشجو در زمینه تحقیق ضعیف بوده ونیازمند این است که از طرف اساتید روش مقاله نویسی رو به طور عملی یاد بگیرند با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از ارسال نظرتان.
متاسفانه این مشکل را شدیدا داریم و بدتر از آن این است که دانشجویان باید بصورت تجربی و آزمون خطا یا بگیرند و در اکثریت موارد استادی به این اندازه به دانشجو توجه نمی کند که مقاله نویسی را یاد بدهد.
دوشنبه 26 بهمن 1394 12:34 ب.ظ
سلام آقای دکتر ممنونم عالی بود .
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خواهش می کنم
موفق باشید
یکشنبه 25 بهمن 1394 03:53 ب.ظ
سلام آقای دکتر خسته نباشید میشه در مور د نمونه گیری نسبتی در حد یه دو ،سه خط توضیح دهید . تا فردا میخام جوابو آقای دکتر ممنون.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و عرض ادب
احتمال می دهم منظورتان quota sampling باشد. توضیح زیر می تواند کارگشا باشد:

نمونه گیری سهمیه ای ( Quota Sampling) روشی از نمونه گیری غیر احتمالی است که در آن برای هر یک از طبقات با زیر گروههای جامعه مورد مطالعه سهمیه ای در نظر گرفته می شود . روش انتخاب به صورت غیر احتمالی و از بین افراد در واحدهای در دسترس است ، اما متناسب با تعداد هر یک از طبقات با گروههای تشکیل دهنده جامعه آماری برای مثال پژوهشگری می خواهد در مورد آگاهیهای بهداشتی مردم در یک محله از شهر تحقیق کند . تعداد مورد نیاز او اگر به طور مثال ۱۰۰۰ نفر باشد ، این افراد را متناسب با تعداد افراد بی سواد و باسواد از بین افراد در دسترس انتخاب می کند . مثلاً اگر جمعیت محله ۱۰۰۰۰ نفر باشد که ۸۰۰۰ نفر آنها باسواد و ۲۰۰۰ نفرشان بی سواد باشند ، ترکیب نمونه انتخاب شده شامل ۸۰۰ نفر باسواد و ۲۰۰ نفر بی سواد در دسترس پژوهشگر خواهد بود .
پنجشنبه 22 بهمن 1394 07:33 ب.ظ
ممنون که راهنمایی کردین .اتفاقا به خاطر کارهای پژوهشی به این رشته علاقه دارم آقای دکترمیشه در مورد منابع ارشد راهنمایی کنید.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : خواهش می کنم. لطفا به قسمت معرفی منابع ارشد اپیدمیولوژی در همین سایت مراجعه کنید
سمیه
چهارشنبه 21 بهمن 1394 08:31 ب.ظ
سلام آقای دکتر من دانشجوی کارشناسی بهداشت عمومی هستم به رشته اپیدمیولوژی خیلی علاقه دارم الان ترم شش هستم لطفا راهنماییم کنید
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
تقریبا تمامی کسانی که وارد اپیدمیولوژی شده اند بخاطر علاقه ای بوده که به این رشته داشته اند بنده با لیسانس مدیریت بخاطر علاقه شدیدی که به این رشته داشتم آمدم. اما صادقانه عرض کنم که برای این رشته فعلا ردیف تعریف شده شغلی وجود ندارد. انتظار این را نداشته باشید پس از گرفتن ارشد بلافاصله استخدام شوید. االبته خیلی از دوستان اپیدمیولوژیست علاقه ای به استخدامهای معمول ندارند و بیشتر پژوهشگر هستند که همزمان با چند مرکز تحقیقات و دانشگاه و ... همکاری می کنند. این هم شاید از عهده ی همه برنیاید. در کل با همه اینها به نظر بنده ارزش دارد وقت بگذارید و قبول شوید و بعد از آن از طریق مهارتهایی که در این رشته می آموزید به مسایل مالی هم می رسید که البته در حال حاضر ایجاد جایگاه شغلی برای فارغ التحصیلان اپیدمیولوژی بحث روز است که فکر میکنم تا یکی دو سال آینده نهایی شود و شغلهایی برای این رشته تعریف شود. این هم عرض کنم که اپیدمیولوژی فرق اساسی با سایر رشته ها دارد و رقابت خیلی سنگینی برقرار است. شاید شما براحتی بتوانید آموزش بهداشت قبول شوید اما مسلما قبولی در اپیدمیولوژی به این راحتی نخواهد بود و زحمت بیشتری می طلبد. چیزهای کلی را عرض کردم اگر سوال دیگری داشتید پاسخگو خواهم بود.
موفق باشید
ارشد
چهارشنبه 14 بهمن 1394 01:06 ب.ظ
از دلایل بنده برای شرکت نکردن اولا دریافت هزینه بود که دلیلی نداره برای دارندگان مقاله که هزینه پرداخت کنند.ثانیا نبود جایگاه این رشته بعد فارغ التحصیلی در وزارت بهداشت ودرمانه .بنده بغیر از تغییر اندکی حقوق ،بعد از گذراندن دوران پرمشقت ارشد که برای کارمند خصوصا در شهرهای کوچک عذاب آور است نه جایگاه کاریم تغییر کرد نه جایی برای کارکردن پژوهشی دارم .در واقع ارزش پژوهش برای شهرستانهای کوچک شناخته شده نیست .کاش سه سال عمرم را بجای ارشد اپیدمیولوژی ،پزشکی آزاد میخوندم.حداقلش خودم اختیار خودم روداشتم و مجبور نبودم از افراد سطح پایین هم دستور بگیرم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از نظرتان
در خصوص افرادی که کارمند هستند و همزمان به ادامه تحصیل در این رشته می پردازند این گونه مسایل وجود دارد و بنده نیز چون وارد سیستم بهداشتی نشده ام اطلاعات زیادی ندارم اما دوستان نزدیک بنده نیز همین مشکلات شما را دارند. امیدواریم این مسایل به مرور حل شوند.
ارشد
یکشنبه 11 بهمن 1394 08:01 ب.ظ
ببخشید به مجله ای بفرستم خارج از کنگره؟
ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : بعضی کنگر ها مقالات خود را در مجله ای چاپ می کنند اگر چاپ نشده باشد می توانید این کار را بکنید.
ارشد
یکشنبه 11 بهمن 1394 02:28 ب.ظ
ببخشید آقای دکتر پس میتوانم به مجله ای خارج از مقاله بفرستم؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : یعنی چی به مجله ای خارج از مقاله؟ متوجه سوالتان نشدم.
ارشد
یکشنبه 11 بهمن 1394 10:06 ق.ظ
سلام آقای دکتر
اگر در کنگره ای چکیده ی مقاله را فرستاده ایم و پوستر شده است.حال میخواهیم همان مقاله را با متن کامل برای این کنگره بفرستیم که اگر پذیرفته شددر مجله هایی که گفته اند چاپ نمایند
آیا غیر اخلاقی است؟لطفا راهنمایی بفرمایید که اگر چنین است خارج از کنگره ارسال نمایم
با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
از نظر اخلاقی درست نیست و برای شخصیت علمی خودتان نیز این کار بد است.
شنبه 10 بهمن 1394 10:58 ب.ظ
سلام
آقای دکتر ممکنه یک مقاله به دو کنگره در دوزمان مختلف ارسال بشه؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
می شود اما از نظر اخلاقی درست نیست و از جنبه حیثیتی نیز برای محقق اصلا خوب نیست که یک مقاله را در دو همایش ارایه دهد.
شنبه 10 بهمن 1394 09:32 ب.ظ
سلام
خیلی واضحه !!!
اعضای بورد همگی پزشکن
یه دکتر کرمی هست که اونم بنده خدا زورش نمیرسه
امسال دونفر پزشک رفتن مصاحبه نمیدونم قبول شدن یانه ولی دید بورد به پزشک بسیار مثبت تر از بهداشته
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از نظرتان. البته همه پزشک نیستند بیس دامپزشکی هم دارند بعضی اساتید. اما در کل همین که از رشته های کارشناسی و ارشد بالا نرفته اند نمی توانند مشکلات این قشر از دانشجویان را دقیقا لمس کنند.
موسوی
شنبه 10 بهمن 1394 09:04 ب.ظ
مجددا سلام
بله بنده هم در کنگره یاسوج شرکت کرده بودم و فکر کنم حدودا یکسال طول کشیn تا موفق شدم گواهی رو بگیرم.اون هم بعد از پیگیری ها و تماس های مکرری که داشتم.

نمیدونم بر چه مبنای میزبانی کنگره ها انتخاب می شوند ولی امیدوارم کنگره بعدی اپیدمیولوژی ، در یک شهر سهل الوصول تری باشد.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام مجدد
بله متاسفانه این گونه مشکلات وجود داشت. بنده نیز نمی دانم اما تا آنجاکه یادم هست یکبار دکتر هلاکویی می گفتند برای میزبانی فقط یک دانشگاه اعلام آمادگی کرده است. نمی دانم چرا استقبال دانشگاهها پایین است.
موسوی
جمعه 9 بهمن 1394 07:53 ب.ظ
با سلام و عرض ادب
من خودم مهمترین دلیلی که تمایل به شرکت در این کنگره ندارم این هست که برای شرکت در کنگره حتی در صورت داشتن مقاله ، باید پول پرداخت کرد در حالیکه با ارسال مقاله م برای یک همایش معتبرتر میتونم بطور رایگان مقاله مو ارایه بدم.

دومین و و شاید مهمترین دلیل اینکه بنده تمایل ندارم این می باشد که برگزاری کنگره هایی مانند این کنگره ، که هر چند سال یکبار برگزار می شود باید در شهرهایی باشد که مرکزیت داشته باشد مانند تهران، شیراز ، اصفهان و...چنانچه مثلا کنگره در تهران میبود بنده قطعا شرکت میکردم حتی با وجود هزینه زیاد.ولی برگزاری آن در ایلام ، بنده رو برای شرکت در کنگره بسیار سرد کرده است.( البته مطمئنا این شهر و این دانشگاه بسیار عالی و خوب هستند و این حرف به معنای زیر سوال بردن ارزشمندی این مجموعه نیست)

این دو مهمترین دلایل عدم تمایل بنده بود.
ممنون و سپاسگزار
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
دوست عزیز
ممنون از مشارکت شما. در این باره باید فکری اندیشیده شود. کاری به دانشگاه ندارم اما همایش قبلی که در یاسوج بود به هر حال ضعف هایی داشت ولی باید برگزار کنندگان فکر این موارد را بکنند. مثلا برای شهری که شایدد جاذبه آن چنانی نداشته باشد از طریق نگرفتن هزینه شرکت و ... می توانند رغبتی ایجاد کنند. بنده یکبار شاهرود همایش رفتم واقعا فوق العاده بود از هر نظر عالی بودند بعد از سخنرانی گواهی ارایه دهنده را همانجا می دادند هر کس بعد از سخنرانیش گواهی را می گرفت. یاسوج من سخنرانی داشتم فکر می کنم بعد از دو ماه گواهی ها را در سایت دانشگاه بصورت پی دی اف گذاشتند. اگر دوباره همایشی در یاسوج باشد من هیچ وقت شرکت نمی کنم به خاطر میزبانی ضعیفی که داشتند. ایلام را واقعا نمی دانم چگونه است اما بنظر می رسد تجربه یاسوج خیلی ها را نسبت به ایلام هم سرد کرده است.
epid
پنجشنبه 8 بهمن 1394 08:26 ب.ظ
با سلام و ادب؛
در رابطه با نظر شما در جواب آقا یا خانم "1" کمی جای بحث وجود داره. این که توقع این باشه که دانشجوها بعد از فارغ التحصیلی بیفتند توی وزارت خونه دنبال جایگاهشون پذیرفتنی نیست. مگه اون موقع که این رشته تحصیلی را تو دانشگاه ها ایجاد کردند جایگاهشون معلوم نبود؟ البته این که از مراکز بهداشت بگیر تا وزارت خونه امورات بیشتر مبتنی بر سلیقه افراد هست تا ضوابط بحثی نیست. از اینها گذشته اگه نمی دونند خوب از کشورهای دیگه الگو بگیرند. تو کشورهای دیگه این فارغ التحصیل ها چه کار می کنند... ما هم مثل اونها.... فارغ التحصیل های این رشته بهترین کاندید برای سرپرستی معاونت های پژوهشی دانشگاه ها و دانشکده ها هستند... من تو چند تا از جلسات بررسی طرح های پژوهشی که پیشنهاد میشه حضور داشتم (برای دفاع از پیشنهادم) ، واقعا از بیسوادی اعضای این گروه خندم میگرفت و وقتی کوچکترین اصول پژوهشی از عنوان مطالعه تا سوالات و... را نمیتونستم بر اساس اصول علمی به اونها بقبولانم عصبانی میشدم... چون این افراد فارغ التحصیل میکرو... آموزش .... محیط و ... بودند که از اصول پژوهش واقعا بی بهره بودند ... ولی بدلیل ضعف عملکرد گروه اپیدمیولوزی در وزارت خونه اینها شده بودند اعضای گروه پژوهش... در حالی که یه نفر ارشد اپید همه اینها را تو جیبش میزاره.... نه آقای دکتر عباسی عزیز این وظیفه دانشجو نیست بره دنبال جایگاهش... وظیفه سیستم.... گروه... و وزارت خونه است باز هم میگم بهترین پیشنهاد الگو از سایر کشورها و بهترین جایگاه هم معاونت یا مسئول پژوهشی دانشگاه و دانشکده ها.... ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
با صحبتهای کلی شما موافقم اما ببینید من از دانشجویان انتظار ندارم بروند وزارت بهداشت دنبال حقشون. ببینید من عرض می کنم که در بحث طومار خیلی ها از امضای آن می ترسیدند یعنی شهامت امضای یک طومار را هم نداشتند. در هر حال وضعیت رشته به گونه ای است که باید این قبیل اعتراضات صورت بگیرد و درخواست هایی برای تعیین جایگاه صورت گیرد. به قول دکتر هلاکویی مگر دکتر حقدوست نیازی به تعریف جایگاه دارد که برای وزیر نامه نوشت؟ از بین تمام اساتیدی که در انجمن فعالیت دارند فقط دکتر کرمی از ارشد و بعدش دکتری اپیدمیولوژی به هیات مدیره رسیده است و طبیعتا ایشون تنها کسی هستند که دغدغه های دانشجویان ارشد و دکتری اپیدمیولوژی را لمس کرده اند. اما دکتر هلاکویی نیز واقعا خیلی در این زمینه فعالیت می کنند. اما تلاش برای تعیین جایگاه باید همه جانبه باشد و دانشجویان نیز بی خیال شرایط نباشند( که متاسفانه خیلی هایشان هستند). در هر حال این پیشنهاد خوبیه از جانب شما اما متاسفانه در کشورهای خارجی تا آنجا که من می دانم رشته pure اپیدمیولوژی وجود ندارد و رشته های تخصصی اپیدمیولوژی وجود دارند مثل اپیدمیولوژی ژنتیک، اپیدمیولوژی بالینی، اپیدمیولوژی سرطان و ...
در هر حال احتمالا برخی کشورهای شرایطی مشابه کشور ما دارند. اگر شما و سایر دانشجویان در این زمینه همکاری نمایند و بتوانند لیستی از موقعیت های شغلی اپیدمیولوژیستها در سایر کشورها تهیه کنند بنده می توانم به دکتر هلاکویی منتقل کرده و در انجمن مطرح کنیم.
1
پنجشنبه 8 بهمن 1394 10:33 ق.ظ
در ایران به نظر خودشون یک انجمن اپیدمیولوژی درست کردن که فقط جنبه نمادین داره هر چند وقت یکبارم میان یه همایش اپیدمیولوژی فرمالیته می زارن، اخه یه کسی نیست بگه دانشجویان اپیدمیولوژی چه ارشد و چه دکترا چه نقشی در وزارت بهداشت دارن کی باید از حقشون دفاع کنه، آیا جز اینه که این وظیفه بر عهده انجمن اپیدمیولوژیه، چرا یه بار یه همایش نمیگیرن بشینن در مورد مسایل و مشکلات اپیدمیولوژی صحبت کنند چرا یه بار یه فرد مطلع نمیاد بگه چرا تو دانشکده ها بچه های آموزش بهداشت میان اپیدمیولوژی درس میدن چرا کسی از خودش نمی پرسه حق و حقوق ما کجاس، این همه فارغ التحصیل قرار بشینن فقط برا خودشون و دیگران مقاله بنویسن، آیا نقش یه ارشد و دکترای اپیدمیولوژی فقط نوشتن مقاله و پایان نامه برا دیگرانه آیا این شان ماس، کنگره چی؟؟؟؟ آخه ادم وقتی میبینه هیچ اهمیتی نداره هیچ کسی نیست براش تره هم خورد کنه پس رغبت و شور و شوق کجاس، این همه مقاله چرت و پرت نوشتیم به کجا رسیدیم، شدیم عریضه نویس پزشکان محترم به لطف اساتید برد و اونایی که شیره اپیدمیولوژی رو کشیدن.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
می دانم که این حرفهایتان از سر دلسوزی است. با قسمتی از حرفتان موافقم اما این گونه هم نیست که هیچ اقدامی نشود تابستان یک جلسه گذاشته بودند و شخصا در ان حضور داشتم و مشکلات رشته را نیز هم دانشجویان مطرح می کردند و هم اساتید و بیشتر روی بحث شغلی متمرکز بود که ماحصل آن نیز کارهایی بود که کم کم دارد نتیجه می دهد و ایجاد پست جدید یکی از انهاست که البته هنوز جای کار زیاد دارد. البته در این جلسه تعداد دانشجویان شرکت کننده شاید به 15 نفر هم نمی رسید.
ببینید قبلا دز وبلاگ آقای بابانژاد ما طومار نوشتیم و از دوستان امضا گرفتیم کم کاری هم از طرف خیلی از دوستان می شود برای همین طومار می ترسیدند امضا کنند. واقعا عجیب بود برایم "ترس". که این طومار را دکتر کرمی ر همان جلسه تابستان قرائت کردند و نشان اساتید دیگر دادند. متاسفانه و صد متاسفانه اساتیدی هستند که اصلا دانشجویان ارشد و دکتری اپیدمیولوژی را قبول ندارند فکر کنید که یکی از اساتید با لحن خیلی بد و بی ادبی تمام به حرفهای بنده ایراد گرفت یکی از حرفهای من همین بود که چرا واحدهای اپیدمیولوژی را باید یک آموزش بهداشتی تدریس کند. ایشون برگشت جواب داد مگه خودت چند واحد خواندی که می خواهی تدریس کنی! لحن ایشون بشدت بی ادبانه و بد و غیرانسانی بود. فقط به این بسنده کنم که این شخص شخیص در وزارت خونه مسئولیت بزرگی داشتند و زمان تصدی ایشان کل برنامه های آن بخش عملا متوقف شده بود. و این شخص نمی توانست از زیر دست خودش داده های لازم را بگیرد و دست به دامان افراد ذی نفوذ شده بود تا از زیر دست های خودش داده بگیرد و بدهد به ایبشون. فکر کنید ما با چنین افرادی نیز سروکار داریم. من همانجا می خواستم جوابشان را بدهم اما فقط و فقط به احترام دکتر هلاکویی عزیز و دکتر فتوحی عزیز سکوت کردم که نگویند دانشجوی ما بی ادبی کرد.
من شخصا در این موضوع با دکتر هلاکویی چند بار حرف زده ام آن طومار را هم خودم به دفتر دکتر هاشمی (وزیر )بردم دکتر هلاکویی راهنمایی های لازم را می کردند. اما باید خود دانشجویان نیز در پی حق و حقوق خود برآیند و تلاش بکنند.
پنجشنبه 8 بهمن 1394 07:57 ق.ظ
سلام
به نظر من یکی از علت های استقبال کم دانشجویان موضوعات کنگره است که صرفا بالینیه و حداقل یک عنوان با رویکرد بهداشتی هم نداره و فکر میکنم در حال حاضر اکثر دانشجویان اپیدمیولوژی با بیس بهداشت هستند و اکثرا مقالات هم در این زمینه دارند و من خودم 2 تا مقاله فرستادم ولی نمی خواهم شرکت کنم در حالی که کنگره یاسوج رو با وجودی که دورتر هم بود شرکت کردم چون social بود و خیلی هم از برخی مطالب ارایه شده درکنگره استفاده کردم . و لذت بردم. در هر حال امیدوارم انجمن به این مساله توجه کنه و تدابیری بیندیشه تا بتونه متخصصها ی اپید رو در این کنگره ها جذب کنه وگرنه اینم مثل بقیه کنگره ها میشه
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خیلی ممنون از مشارکتتان.
نظر شخصی من هم همین است. من یاسوج یک مقاله فرستاده بودم و برای سخنرانی هم انتخاب شده بود چون به قول شما به مباحثی که ماها کار می کنیم مرتبط بود اما این همایش بیشتر مباحث بالینی را مد نظر قرار داده است.
ممنون از شما
چهارشنبه 7 بهمن 1394 01:40 ب.ظ
خیلی دوره.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : ممنون از نظر شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو