اپیدمیولوژی برای همه

معرفی منابع کنکور دکتری اپیدمیولوژی

تاریخ:پنجشنبه 22 شهریور 1397-09:02 ق.ظ

بروز رسانی در شهریور ماه 1397


   در این پست منابع پیشنهادی اینجانب به همراه فایل های مورد نیاز  ذکر شده است. تجربه ما در نگارش پاسخنامه تشریحی کنکورهای دکتری اپیدمیولوژی در این بروزرسانی مورد استفاده قرار گرفته است. 


 

 

 

توجه داشته باشید که مواد امتحانی و ضرایب آنها برای دکتری تخصصی اپیدمیولوزی در سال 1397 دچار تغییراتی شد و بروز رسانی منابع هم طبق سوالات دکتری 97 صورت گرفته است. بر این اساس سه ماده درسی داریم: اصول و روشهای اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژی بیماریهای شایع کشور(80 سوال)، روشهای آمار زیستی(20 سوال) و استعداد تحصیلی (30 سوال)  

اصول و روشهای اپیدمیولوژی  و اپیدمیولوژی بیماریهای شایع کشور:

1- Epidemiology beyond the basics: با توجه به متن روانی که این کتاب دارد توصیه می شود فصول یک تا پایان هشت بطور کامل مطالعه شود. اما با توجه به اینکه یک سطح بالاتر از گوردیس می باشد نیاز به درک کامل دارد. مثالهای این کتاب خیلی خوب و کمک کننده هستند. توصیه می شود حتما در کنار مطالعه فصول مرتبط مثالها را نیز مطالعه کنید. با توجه به انگلیسی بودن کتاب، مسلما زمان زیادی می طلبد تا این کتاب تمام شود و البته با یک دور مطالعه هم شاید نتوان به تمام سوالات جواب داد. نظر شخصی بنده این است که حداقل دو دور با دقت تمام این فصول را مطالعه نمایید. ورژن جدید این کتاب عرضه شده است و در اینجا نیز آخرین ورژن آن بارگذاری شده است. توجه داشه باشید که در سال های اخیر برخی دوستان ادعا دارند که از بیاند سوالات زیادی طرح نشده بود، دقت کنید که برخی سوالات نیازمند درک مفهوم مطلب مورد نظر هستند ممکن است مفهوم آن مطلب را شما در کلاس درسی بیاند فهمیده باشید و با مطالعه گوردیس بتوانید این سوالات را پاسخ دهید اما در هر حال توصیه می کنم این کتاب را حتما مطالعه کنید.

دانلود کتاب beyond 

2-اپیدمیولوژی گوردیس، ترجمه دکتر حسین صباغیان و دکتر کورش هلاکویی، انتشارات گپ. با توجه به اینکه آقای گوردیس فوت نموده اند فعلا آخرین ویرایش کتاب شان چاپ 2014 است که توسط اساتید محترم ترجمه شده است. این کتاب پایه طراحی سوالات می باشد و بهتر است با دقت بسیار زیاد تمام مباحث را موشکافانه مطالعه کنید. برخی دوستان توصیه کرده اند که مطالعه فصول 15 به بعد نیاز نیست اما باید توجه کنید که اتفاقا در سالهای اخیر از این فصول هم سوال طرح می شود و اساتید هم متوجه این تنبلی داوطلبین شده اند و میدانند کدام قسمت مورد مطالعه قرار نمی گیرند و از همان جا سوال طرح می کنند. بنابراین کتاب گوردیس را از A تا Z بصورت دقیق مطالعه کنید.

3- فرهنگ جامع اپیدمیولوژی، دکتر کیومرث ناصری، انتشارات گپ، آخرین چاپ. هر ساله  چند  واژه در سوالات اصول و روشهای اپیدمیولوژی طرح می شود که می توان با این کتاب پاسخ داد اما برای بسیاری از دوستان مطالعه کامل این کتاب سخت است. بقول یکی از دوستان، یا این کتاب را باید خیلی کامل و دقیق خواند یا نباید خواند چون سوالاتی هم که طرح میشود معمولا خیلی آسان نیستند. توصیه می کنم اگر خود کتاب را به دلیل کمبود وقت یا هر دلیل دیگر نمیتوانید مطالعه کنید حتما کتاب تست مربوطه(در ادامه ذکر شده است) را مطالعه کنید.  چون شما قبلا این کتاب را خوانده اید با واژه ها آشنایی اولیه را دارید.  

4- مرور ساختار یافته و متاآنالیز، علیرضا انصاری مقدم، جلال پورالعجل، علی اکبر حقدوست، بهنام صادقی­راد، و فرید نجفی. انتشارات گپ، آخرین چاپ. این کتاب نیاز به مطالعه مختصر و خلاصه از کلیات متاآنالیز و انواع نمودارهای مورد استفاده در آن دارد و نیاز نیست همه بخشها مطالعه گردد. هر سال هم مد نظر اساتید نیست و برخی سالهای دو سه سوالی از این کتاب طرح می شود. کنار گذاشتن آن منطقی به نظر نمی رسد.

5- روشهای تحقیق كیفی ، محسن ادیب حاج باقری , سرور پرویزی؛ مهوش صلصالی, نشر و تبلیغ بشری, چاپ آخر. این کتاب تنها کتاب ترجمه شده مرتبط با کنکور اپیدمیولوژی می باشد. ولی توجه داشته باشید که نیازی نیست تمامی مباحث مطالعه شوند. فقط نوع مطالعات و کاربرد آنها مد نظر طراحان سوال می باشد. همچنین قسمت روشهای مطالعه و روشهای جمع آوری اطلاعات که در فصل مقدمه ذکر شده است قابل توصیه می باشد. این کتاب هم هر سال هم مد نظر اساتید نیست و برخی سالهای دو سه سوالی از این کتاب طرح می شود. کنار گذاشتن آن منطقی به نظر نمی رسد.

6- اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو، رضا پاکزاد، حسین مظفر سعادتی، سعید صفیری 1394. انتشارات دکتر خلیلی.   

این کتاب تستی نمی باشد و از سری کتابهای جامع می باشد و دارای 15 فصل می باشد. فصل اول مقدمه، دوم چگونگی انتقال بیماری و مدل های اپیدمیولوژی، سوم اندازه های ابتلا و میرایی، چهارم غربالگری در کشف بیماری و حفظ سلامت، پنجم مطالعات توصیفی، ششم مطالعات مورد شاهدی و مقطعی، هشتم مطالعات همگروهی، نهم اندازه های ارتباط، دهم درک روابط آماری، یازدهم انواع خطاها، دوازدهم مخدوش شدن و برهمکنش، سیزدهم تضمین کیفیت و کنترل کیفیت، چهاردهم مقدمه ای بر تحلیل چندمتغیره و پانزدهم استفاده از اپیدمیولوژی برای ارزشیابی خدمات سلامت و برنامه های غربالگری. در نگارش این کتاب در نظر گرفته شده که بنا به جامع بودن کتاب، تمامی مباحث مرتبط با اپیدمیولوژی که در سوالات کنکور دکتری مد نظر قرار می گیرند آورده شود. پس از اینکه پاسخنامه تشریحی IQB اپیدمیولوژی را تالیف نمودیم و تمامی سوالات دکتری و ارشد و دستیاری اپیدمیولوژی را پاسخ تشریحی دادیم به خوبی پی به این نکته بردیم که برای درس اصول اپیدمیولوژی از منابع متعددی سوال طرح می شود و در این کتاب نیز دقیقا این مسئله مد نظر بوده است. برای مثال از مبحث مخدوش شدن و برهمکنش و انواع آنها همه ساله سوال طرح می شود که فقط هم در کتاب بیاند بحث شده است که در این کتاب یک فصل به این مبحث پرداخته است و ترجمه کامل این دو مبحث از بیاند است. در این کتاب همچنین فصول نهم، یازدهم، دوازدهم،سیزدهم و چهاردهم ترجمه  از بیاند و کتابهای دیگر لاتین است که در قسمت های لازم به مباحث بیاند اضافه شده است. همچنین در فصول اولیه نیز تا جایی که امکان داشته مباحثی که در بیاند مهم بوده اند در لابلای بحث ها آورده شده اند برای مثال در مطالعات مورد شاهدی مباحث مطالعات مورد شاهدی  لانه گزیده و مورد همگروهی از کتاب بیاند ترجمه شده است. در برخی مباحث نیز که در کتب بیاند و گوردیس بحثی از انها نبوده است از سایر کتابها این گونه مباحث اضافه شده اند برای مثال در فصل غربالگری منحنی راک و نسبت های درست نمایی(که در یکی دوسال اخیر از این مبحث سوال طرح می شود) در این کتاب آورده شده است. همچنین در فصل مطالعات مورد شاهدی و مقطعی و در قسمت مطالعات مقطعی با توجه به اهمیت موضوع و نبود این مبحث در سایر کتابهای رفرنس بحث نمونه گیری و انواع آن و همچنین تورش های نمونه گیری آورده شده اند. در فصل کارآزمایی بالینی نیز علاوه بر کتب فارسی موجود که برخی مباحث از همه کتابهای فارسی آورده شده اند از کتاب fundamental of clinical trials استفاده شده است و برخی مفاهیم جدید که در سایر کتب موجود نبودند نیز در این کتاب مورد بحث قرار گرفته اند برای مثال فصل چهاردم مقدمه ای بر تحلیل چند متغیره از این دست مبحث ها می باشد. لینک زیر نشانگر ویژگی های این کتاب می باشد. 

اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی

 با این کتاب شما از مطالعه کتاب های روش شناسی پژوهش های کاربردی، خطاهای متداول در تحقیقات پزشکی و برخی فصول بیاند بی نیاز خواهید شد.

7- مرجع اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران، سه جلد، انتشارات گپ، شورای نویسندگان به سرپرستی دکتر پروین یاوری. آخرین چاپ

طی چند  سال اخیر رفرنسهای این درس به کل عوض شده و  سال 1392 اولین کتاب مجموعه مرجع بیماریها که چاپ شده بود اعلام شد در حال حاضر جلد دوم و وسوم آن  نیز چاپ شده اند. با توجه به جدید بودن نسبی اطلاعات این کتابها و همچنین اینکه توسط اساتید اپیدمیولوژی نوشته شده است مطمئنا اکثر سوالات این درس این از این سه کتاب  خواهند بود(به مانند دو سه سال اخیر).   اما بعضا مشاهده می شود که سوالات بیماریها کمی سخت تر از روال عادی سال های گذشته بوده است. حتما تاکید می کنم خیلی دقیق و موشکافانه این سه کتاب را مطالعه فرمایید. به مانند سالهای قبل هم ممکن است از دستورالعمل های وزارت بهداشت در طراحی سوالات استفاده شود. چون هر ساله یکی دو سال خاص مطرح می شود نمی توان منبع بخصوصی معرفی کرد اما حتما توجه داشته باشید چنانچه بیماری خاصی در کشور اپیدمی شود و وزارت بهداشت دستورالعملی برای آن صادر کند حتما آنرا مطالعه فرمایید. بعضا دیده شده که از گزارش پایانی مسمومیتی که در  استانی همه گیر شده بود سوال طرح گردیده است که علت نهایی مسمومیت چه چیزی عنوان شده بود؟

 

برای تست زنی :


1- کتاب ده سالانه  
IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1397

این  کتاب حاوی تمامی سوالات و پاسخنام تشریحی کنکور اپیدمیولوژی(ارشد  و دکتری)  از سال 1380 تا 1396 می باشد. این کتاب اولین مجموعه پاسخ تشریحی به سوالات دکتری اپیدمیولوژی می باشد و  پاسخ های تشریحی آن بدون اغراق بی نظیر است. برای نگارش این کتاب و مخصوصا پاسخ های تشریحی دکتری، انرژی فوق العاده زیادی گذاشته شده است تا کتابی در شان اپیدمیولوژی و دانشجویان فهیم به بازار روانه شود. مطالعه پاسخ های تشریحی درس اصول و روشهای اپیدمیولوژی در کنکورهای سالهای گذشته تاکید می گردد. بعضا دیده شده که سوالات یا عینا تکرار می شوند یا بسیار شبیه به سوالات سالهای قبل هستند.  در لینک زیر مشخصات کلی این کتاب را می توانید ملاحظه فرمایید:


 ده سالانه IQB اپیدمیولوژی 


2- IQB فرهنگ و اصطلاحات اپیدمیولوژی با پاسخ تشریحی، تالیف عباس عباسی قهرمانلو و همکاران ، چاپ 1393
این کتاب بر اساس آخرین چاپ کتاب فرهنگ جامع اپیدمیولوژی طراحی شده است و حاوی سوالات تالیفی است که سوالات تالیفی آن در سه سطح (آسان ، متوسط، سخت) طبقه بندی شده است (جمعا حدود 700 سوال تالیفی طراحی شده است) که برای تمامی سوالات پاسخ تشریحی داده شده است.   مطالعه این کتاب اختیاری است چون کلا  چند سوال  واژه از این کتاب در سوالات کنکور دکتری طراحی می شود. اما برخی داوطلبان فرصت کافی برای مطالعه رفرنس اصلی یعنی کتاب جامع همه گیرشناختی دکتر ناصری ندارند. لینک زیر نشانگر ویژگی های این کتاب می باشد.      

IQB فرهنگ و اصطلاحات اپیدمیولوژی                           

  3- کتاب ما طراحان IQB اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران، منیره فقیر گنجی و همکاران، زیر نظر  عباس عباسی قهرمانلو و  یوسف علی محمدی، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1397

 این کتاب توسط دانشجویان ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران که جزو رتبه های برتر کنکور بوده اند نگاشته شده است و کاملا تستهای تالیفی دارد. در نهایت توسط بنده و دکتر علی محمدی عزیز مورد ویرایش و بازبینی قرار گرفته است. کتاب به سه بخش تقسیم شده است (بیماریهای واگیر، غیرواگیر و سرطانها) و در پاسخ تشریحی هر سوال، آدرس سوال ذکر شده است. با ذکر صفحه و عنوان کتاب گفته شده که این سوال از کجا طرح شده است. ضمنا برای طرح سوال بحز رفرنس اصلی که در بالا گفته شده است، از کتاب اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران دکتر فریدون عزیزی و همکاران و همچنین برخی دستورالعمل های وزارت بهداشت نیز استفاده شده است. ویژگی های این کتاب را می توانید در سایت زیر مشاهده کنید:

کتاب ما طراحان اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران

                                                                      
توضیحات اضافی:


برخی دوستان کتابهای دیگری نیز برای این ماده درسی توصیه نموده اند اما به نظر می رسد همین منابع کافی باشند. همپوشانی زیاد کتابها با یکدیگر ممکن است باعث خستگی و دلزدگی شود بنابراین از ذکر کتابهایی که مطالب شان تا حد زیادی با یکدیگر مشابهت دارند خودداری شده است.  قابل ذکر است که در کتاب سه جلد بهداشت عمومی دکتر حاتمی و همکاران فصلی تحت عنوان مبانی اپیدمیولوژی توسط دکتر سوری نوشته شده است که برخی مواقع یکی دو سوال از این فصل در درس اصول و روشهای اپیدمیولوژی طراحی می شود که در سایر کتابها نیز توضیحی در این خصوص داده نشده است. علی رغم اینکه سعی کردم منابع کامل باشد با این حال باز ممکن است هر سال تعدادی سوال(حاکثر دو سه مورد) طرح شوند که منبع بخصوصی نتوان برای آنها ذکر کرد که البته بعضا جواب دادن به آنها بسیار سخت هم است. من جمله در مورد مطالعات کارآزمایی بالینی بعضا چنین سوالاتی دیده می شود اما به دلیل اینکه کتب این نوع کطالعات بسیار زیاد و البته ترجمه نشده می باشند مطالعه آنها ضرورتی ندارد و در کتابهای ذکر شده تا حد زیادی به این مطالعات پرداخته شده است.

 

 

 

روشهای آمار زیستی

1- روش های آماری و شاخص های بهداشتی، تالیف دکتر کاظم محمد و حسین ملک افضلی،انشارات دریچه نو چاپ آخر.

بدون شک تمامی دوستان با این کتاب آشنایی دارند. با توجه به اینکه دکتر محمد معمولا یکی از طراحان سوال این ماده درسی می باشند مطالعه این کتاب قویا توصیه می شود هر چند برخی مباحث را ثقیل توضیح داده و درکش شاید سخت باشد اما توصیه می شود حتما این کتاب را مطالعه و تمرین های آنرا حل کنید. مشاهده شده که در برخی سالها از متن این کتاب نیز سوال طرح شده که در سایر کتابها اشاره ای به آن نشده است.  

2-اصول و روشهای آمار زیستی، واین.وی. دانیل، ترجمه سیدمحمدتقی آیت اللهی، انتشارات امیر کبیر. این کتاب متن سنگینی دارد اما این کتاب بیشتر مورد توجه اساتید قرار می گیرد.  فصول اولیه آن خیلی توصیه نمی شود اما از شروع مبحث برآورد آماری با دقت بیشتر مطالعه فرمایید. در مباحث مربوط به آنالیز واریانس و رگرسیون در فرمولها در کتابهای مختلف از علایم متفاوتی استفاده شده است. تجربه شخصی بنده این بود که بنا را بر کتاب دکتر محمد گذاشته بودم و فرمول های ذکر شده در سایر کتابها را با آن تطبیق می دادم. چنانچه فرمول های دیگری در کتاب دکتر آیت اللهی وجود داشت آنرا حتما حفظ کنید و مخصوصا درجات آزادی را بخاطر بسپارید که زیاد از آن سوال طرح می شود. رگرسیون و کاربردهای آزمون کای دو نیز از مباحث مورد علاقه طراحان سوال این ماده درسی می باشد که در این کتاب به تفصیل توضیح داده شده است. در کل این کتاب پوشش نسبتا جامعی بر نوع سوالات طرح شده در کنکور دکتری دارد ولی به هر حال تنها بر این کتاب نباید تکیه داد و سایر کتابها نیز باید مطالعه گردند. لازم به ذکر است که مطالعه فصل چهاردهم کتاب "اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی" می تواند در پاسخ دادن به برخی از سوالات آمار در این زمینه مفید واقع شود.

 

3- Essential medical statistics -Betty Kirkwood. این کتاب بیانی کاملا ساده و البته فراتر از کتابهای فارسی موجود دارد. ولی چون در بقیه کتابها خیلی از مباحث را مطالعه نموده اید توصیه بنده این است که فقط مباحث رگرسیون را از این کتاب مطالعه کنید. جمعا فکر می کنم پنج فصل هم نباشد و حجم آن نیز کم است اما درک شما از رگرسیون را بالا می برد. فصلی هم در رابطه کای دو هم وجود دارد که تقریبا سه چهار سالی است که از آن سوال طرح می شود. با توجه به حجم کم توصیه می کنم این فصل را نیز مطالعه کنید. 

 دانلود Essential medical statistics

این سه کتاب برای درس آمار معمولا کفایت می کند. برای دوستانی که به دلیلی نمی توانند کتب فوق را مطالعه کنند، خصوصا بخش مربوط به رگرسیون که معمولا سوال هم زیاد طرح می شد کتاب کابردی زیر معرفی می گردد اما الزامی نیست:

رگرسیون و همبستگی کاربردی، جرجی مایلز و مارک شولین، ترجمه  علیرضا کیامنش و مسعود کبیری، انتشارات جهاد دانشگاهی

با این توضیح که نویسندگان این کتاب آماردان نیستند و مدل بیانی که برای کتاب بکار برده اند خیلی ساده و با شرح مثال است. بنده این کتاب را سال ها پیش خریدم و خیلی کتاب مفیدی بود. برای درک اولیه رگرسیون و همبستگی و مفاهیم آنها کاربردی است. البته ممکن است خیلی از عزیزان این مباحث برایشان پیش پا افتاده باشد اما در کل کتاب در سطح پایینی نیست فقط بیان آن متفاوت و به زبان ساده و غیر آماری است.

 

 

 

برای تست زنی :

1- مرور جامع آمار زیستی: خلاصه دروس و تست های طبقه بندی شده کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ، تالیف محمود یوسفی و علیرضا محبوب اهری، انتشارات جامعه نگر 1390 
این کتاب در حال حاضر تنها کتاب مختص آمار زیستی مرتبط با کنکور وزارت بهداشت است که حالتی جامع و کامل داشته باشد. در ابتدا یک خلاصه ای از فصل مربوطه بیان کرده و در ادامه تقریبا تمامی تست های سال های گذشته تمامی رشته را آورده و برای آنها پاسخ تشریحی بیان کرده است.  دقت کنید که پاسخ برخی سوالات آن اشتباه ذکر شده است و البته تمامی سوالات دکتری اپیدمیولوژی را پوشش نمی دهد.

 

2-   کتاب ده سالانه  IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1397

در قسمت قبلی توضیح داده شد. سوالات آمار زیستی ارشد و دکتری اپیدمیولوژی را می توانید از این کتاب  مطالعه فرمایید.

 

ممکن است دوستان کتب تست دیگری داشته باشند. هیچ اشکالی ندارد. اما توجه کنید که این دو کتاب تستی تقریبا پوشش کامل تست های آمار زیستی را دارد و اگر تمامی سوالات آمار این دو کتاب را مطالعه کنید فکر نمی کنم مبحثی باقی بماند که تست کار نکرده باشید. کتاب تست دیگری نیز وجود دارد که مختص وزارت بهداشت نیست اما مطالعه آن میتواند تا حد زیادی به داطلبین دکتری اپیدمیولوژی هم کمک کننده باشد. البته بعضا مطالب آن کمی سخت نیز هست و برخی اوقات هم تست های پیش پا افتاده دارد اما در کل کتاب جامعی است که طرفداران زیادی در وزارت علوم دارد:

آمار و احتمال و کاربرد آن در اقتصاد، هادی رنجبران، انتشارات اثبات. آخرین چاپ

این کتاب هم دارای آموزش خوب و هم دارای تست های فراوان است که به کل تمامی مباحث آمار را پوشش می دهد. توصیه میکنم چنانچه این کتاب را تهیه کردید تست های مربوط به رگرسیون و همبستگی و آنالیز واریانس را بیشتر کار کنید.

 

 

 توصیه های دیگر

با توجه به اینکه درس نظام سلامت حذف شده است اما بعضا سوالاتی طرح می شود که دقیقا مرتبط با برنامه های جاری وزارت بهداشت است. پارسال سوالی در خصوص مطالعه STEPS طرح شده بود. توصیه بنده این است که برنامه های مهم وزارت را پیگیری کنید. برنامه های نظیر تحول نظام سلامت، مطالعات بزرگ وزارت بهداشت،سند های ملی که در وزارت بهداشت اجرایی می شوند  و ....

در پایان نظر شخصی بنده این است که بخش های ابندایی جلد دوم کتاب سه جلد بهداشت عمومی دکتر حاتمی که در خصوص مدیریت و برنامه ریزی سلامت می باشند را حتما مطالعه کنید. این مباحث معمولا مورد تاکید اساتید طراح سوال است و ممکن است برخی سالها از آن سوال طرح شود. برای استعداد تحصیلی هم چون در حیطه تخصص ما نیست حرفی برای گفتن نداریم جز اینکه می توانید نمونه سوالات وزارت علوم را مطالعه فرمایید.

 
نظرات() 
مهیا
چهارشنبه 16 بهمن 1398 09:08 ق.ظ
با عرض سلام و درود.
من ارشد آمار ریاضی و آمار زیستی رو دارم. ولی متاسفانه هیچ مقاله یا کار پژوهشی ندارم. برای سال آینده میخوام با ارشد آمار ریاضیم تو آزمون دکترا رشته اپیدمیولوژی شرکت کنم. میخواستم بدونم بدون انجام کار تحقیقاتی شانسی تو قبولی تو مصاحبه دارم یا نه؟ درسم خیلی خوب بوده. حتی توی آمارزیستی جز استعدادهای درخشان شدم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خیر هیچ شانسی واقعا برایتان وجود ندارد
اپید85
سه شنبه 8 بهمن 1398 02:25 ب.ظ
سلام وقت بخیر . من ورودی 85 ارشد اپید هستم و یه كم از درس دور افتادم میخوام شروع به خوندن كنم .جناب دكتر منابع هنوز همیناس یا آپدیت شده؟ ممنون بابت پاسخگوییتون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام همین روزها آپدیت می کنم. لطفا منتظر بمانید
Hurieh
یکشنبه 4 فروردین 1398 08:47 ب.ظ
با عرض سلام و وقت بخیر و تبریک سال جدید
ضمن تشکر از جنابعالی از بابت تمامی زحماتی که برای این سایت جامع متقبل شدید بنده یک سوال داشتم امیدوارم بتوانید من را راهنمایی بفرمایید.
بنده کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته پرستاری گذرانده ام و دو سال و نیم هم به عنوان هیات علمی طرحی تدریس پرستاری کرده ام. همچنین به دلیل تسلط بالا به زبان انگلیسی، مقالات آی اس آی و ترجمه کتاب نیز انجام داده ام. اما پس از پایان طرحم مجبور به ترک دانشگاه و شروع به کار در یک بیمارستان خصوصی به عنوان سوپروایزر آموزشی شدم. البته در طول مدت تدریس پرستاری هم متوجه شدم که هیچ علاقه ای به پرستاری و تدریس آن ندارم و به دلیل علاقه به امر تحقیق و تسلطی که به زبان انگلیسی دارم مصمم شدم که برای دکترای اپید اقدام کنم. بنظر شما با توجه به اینکه بنده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد پرستاری دارم و از طرف سیاست اکثر دانشگاهها قبولی دانشجویان خودشان است تا افراد با تخصص دیگر ، آیا عاقلانه است که بنده برای دکترای این رشته بخوانم؟
شاید تنها نگرانی بنده از دروس تخصصی این رشته، درس آمار باشد که البته در دوره ارشد بخشی از آمار را گذرانده ام و البته نمره خوبی هم از آن کسب کردم.
قبلا از راهنمایی جنابعالی کمال تشکر را دارم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و درود
با قسمتی که فرمودید سیاست اکثر دانشگاهها پذیرش دانشجویان خودشان هست بشدت مخالفم. حداقل درباره اپیدمیولوژی این صحبت اصلا صدق نمیکند و این حاصل سالها فعالیت و تجربه ماست.
اتفاقا افراد موفق زیادی داشتیم که بیس پرستاری داشته اند با این تفاوت که آنها با بیس لیسانس پرستاری وارد دوره ارشد اپیدمیولوژی شده بودند. در هر حال من فکر میکنم بتوانید موفق شوید بشرطی که درگیر کارهای پژوهشی شوید و بیس تحقیقات را خوب یاد بگیرید. برای کتبی هم کمی کار سختی دارید رقابت با کسانی که ارشد اپیدمیولوژی خوانده اند سخت است. در هر حال فکر میکنم بتوانید از پس این بربیایید به شرط تلاش زیاد و مستمر
چهارشنبه 2 آبان 1397 08:28 ب.ظ
سلام آقای دکتر عباسی،وقت بخیر
درخصوص کتب سه جلدی بیماری های شایع و سرطان ها و همچنین در مورد کتاب های فرهنگ جامع و مرور ساختار یافته که آخرین چاپ به عنوان رفرنس معرفی شده اند،آیا ویراست جدید این کتاب ها ادبی بوده یا علمی یا هر دو؟ تفاوت با نسخه های قبلی در چیست؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام تا انجا که میدانم سه جلد بیماریها تجدید چاپ شده و ویرایشی انجام نشده. ویرایش جدید در دست انجام هست و ظاهرا گفته اند حدود خردادماه چاپ میشود اما بعید میدانم به این زودی آماده شود. در مورد فرهنگ اصطلاحات هم تا جایی که میدانم ویرایش علمی صورت نگرفته اما در مورد کتاب متاآنالیز مطمئن نیستم. معمولا در هر چاپ جدید ویرایشهایی در این کتاب صورت گرفته است اما آخرین ویرایش آنرا ندیده ام و خودم ویرایش قبلی را دارم.
fariba zare
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:23 ب.ظ
با سلام.اقای دکتر قسمت معرفی کتاب تست ده سالانه را لینکشو که گفته بودین نذاشتین .فقط لینک کتاب تست کیومرث ناصری بود
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از شما
اصلاح شد
وحید
شنبه 24 شهریور 1397 11:28 ق.ظ
سپاس
بابت به روز رسانی منابع
خدا خیرتان دهد ...
وحید
پنجشنبه 28 تیر 1397 12:09 ب.ظ
سلام
سایه عالی بر اپیدمیولوژی مستدام
منابع دکتری کماکان همین منابع هستند؟
ایا تغییری نکرده ؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ارادتمند
یک ریوایزی لازم است صورت گیرد. سعی میکنم تا زمان اعلام نتایج انجام دهم.
شاهین
جمعه 28 اردیبهشت 1397 12:57 ق.ظ
با سلام
با توجه به کنکور امسال و تغییر در منابع، لطفا راهنمایی کنید. ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
منابع پیشنهادی فعلا تغییری ندارند. امسال نیز طبق پیش بینی هایی که داشتیم از نظام سلامت و بیماریها هم سوال وجود داشت اما تعدادشان کم شده بود. دقیقا همه چیز مطابق پیش بینی بود.
مرضیه
سه شنبه 3 بهمن 1396 01:15 ب.ظ
با سلام
جناب آقای دکتر قهرمانلو بنده قصد دارم کتاب IQB اپیدمیولوژی را بصورت اینترنتی خریداری کنم اما متاسفانه در سایت شما موجود نیست، لطف میکنید آنرا در سایتتان قرار دهید تا بتوانیم آنرا بخریم
همچنین اگر نمونه سوال استعداد تحصیلی نیز قرار دهید بسیار ممنونتان میشوم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خرید اینترنتی از سایت ما مقدور نیست. از سایت DKG.ir و یا از طریق ساید خرید آنلاین کتاب آدینه بوک تهیه کنید.
فعلا نمونه سوال نداریم اگر بدست مان رسید در سایت می گذاریم.
صبا
چهارشنبه 26 مهر 1396 12:18 ق.ظ
سلام آقای دکتر وقتتون بخیر... بابت اطلاعات مفید شما بسیار سپاسگزارم... با سپاس فراوان
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
موید باشید
دانشجو
پنجشنبه 13 مهر 1396 03:08 ب.ظ
باسلام
اقای دکتر ایا منابع دکتری اپیدمیولوژی تغییر کرده اند؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله تغییر دارند. درس نظام سلامت حذف شده و استعداد تحصیلی اضافه شده است. علاوه براین هم ضرایب و هم تعداد سوالات سایر دروس هم تغییر کرده است.
نجمه محمدی
پنجشنبه 5 مرداد 1396 11:01 ق.ظ
سلام آقای دکتر عباسی
خداقوت، از راهنمایی های مفید شما سپاسگزارم.
یه درخواست از شما داشتم، میخواستم اگه امکانش هست تو سایتتون سوالات زبان برای آزمون قبل از دکترا قرار بدید چون مشکل بیشتر متقاضی های شرکت در آزمون دکترا آزمون، ضعف در این زمینه میباشد.
سپاس از محبت شما
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از شما
متاسفانه در این زمینه نمیتوان دقیقا راهنمایی کرد چون سوالات زبان را منتشر نمیکنند و نمیتوان دقیقا ذکر‌ کرد کدام منابع بهتر هستند و ...
هر چند بنده طبق تجربه شخصی دو کتاب‌را خیلی مفید دیدم اما ممکن است برای آزمونهای زبان دوره های دیگر‌جوابگو نباشد و ممکن است کاملا جوابگو باشند. در کانال معرفی کرده ام. در سایت هم می گذارم.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 08:39 ق.ظ
با سلام، آزمون دکتری نمرۀ منفی داره درسته؟ چون دیدم اکثراً در خصوص پاسخهای صحیح سئوال میکنن ونه درصد دروس
اصولاً تفاوت تراز و درصد چیه؟
دوم اینکه آخرین رتبه ای که به مرحله مصاحبه میرسه رتبه چنده یعنی تقریباً چند سئوال رو باید صحیح بزنه
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
آزمون دکتری هم به مانند سایر آزمونها نمره منفی دارد و به ازای سه پاسخ اشتباه یک پاسخ صحیح شما از بین می رود. اما چون اساتید تعداد سوالات درست خالص را در مصاحبه می پرسند به این صورت مرسوم شده است. دو برابر تعداد پذیرشها به مصاحبه دعوت می شوند. معمولا رنج قبولین مرحله اول از حدود 90 تا 95 پاسخ صحیح خالص به بالا می باشد.
داوطلب آزمون دکتری
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:18 ق.ظ
جناب آقای دکتر عباسی
با سلام
ضمن تشکر از مطالب و راهنمایی مفید و ارزشمند جنابعالی، اخیرا مجله اپیدمیلوژی ایران ویژه نامه ای در خصوص "کارایی و حفاظت مالی در سلامت ایران" منتشر کرده است. به نظر جنابعالی مقالات این شماره می تواند مد نظر طراحان سوال آزمون دکتری امسال قرار گیرد؟ و مطالعه آن را توصیه می کنید؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
این مقالات را دیدم. نمی توان دقیقا گفت که همه آنها شاید مورد توجه طراحان قرار گیرند اما شاید در حد یکی دو سوال آن هم در نظام سلامت مورد توجه باشند ولی به دلیل حجم بالای منابع، توصیه نمی کنم این مقالات را مطالعه بفرمایید
پریماه25
چهارشنبه 25 اسفند 1395 01:28 ب.ظ
سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر عباسی.
تشکر از مطالب مفید شما.
من دانشجوی ارشدآموزش بهداشت دانشگاه ایران هستم.قصد دارم درکنکور دکتری97 رشته اپید شرکت کنم(برحسب علاقه).لیسانسم بهداشت عمومی.
میخواستم بدونم چقد شانس قبولی دراین رشته هم از نظر آزمون کتبی و هم مصاحبه دارم.ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.چون بلاتکلیفم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
حقیقت این است که قبولی در این رشته سخت است و شاید یکی از دلایلی که برخی افراد از شرکت در آزمونهای این رشته منصرف می شوند همین است. البته هیچ چیز محالی هم وجود ندارد و علاقه و تلاش هر چیز غیر ممکنی را ممکن میسازد. پس میتوانید امیدوار باشید. به شرطی که از هم اکنون برای رقابت سنگین کتبی خود را آماده کنید(رفرنسها را در بخش معرفی منابع دکتری گفته ایم). همچنین باید توجه داشته باشید که داوطلبین اپیدمیولوژی معمولا از سی وی خوبی برخوردارند پس از هم اکنون باید بفکر تقویت سی وی باشید. با بیشتر کردن مقالات و طرح های خود. همچنین اگر تدریس کارگاه و سخنرانی همایش و مواردی از این قبیل داشته باشید بسیار بهتر خواهد بود.
ص.ر
جمعه 13 اسفند 1395 01:18 ب.ظ
سلام آقای دکتر عباسی٬ وقت به خیر. ضمن عرض تشکر بابت کمکهای بی دریغ شما در جهت کمک به داوطلبین میخواستم بدونم شانس کسانی که با کارشناسی ارشد آمارریاضی دراین آزمون شرکت میکنند چقدره؟ منظورم اینه که تا حالا کسی با این شرایط تونسته قبول نهایی بشه؟ با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
متشکرم
حقیقتا نمی دانم کسی با این شرایط قبول شده باشد. اما کار شما برای قبولی بسیار سنگین است مخصوصا اینکه نقش مصاحبه 50 درصد شده است. لذا در صورتی که از سی وی خوبی برخوردارید می توانید به فکر قبولی در این رشته باشید اکثر بچه های اپیدمیولوژی معمولا سی وی مناسبی دارند(در قیاس با سایر رشته ها). آزمون کتبی هم راحت نیست و نیاز به مطالعه زیاد دارد مخصوصا شما که پایه ی علوم پزشکی ندارید باید تلاش فوق العاده زیادی بکنید. در کل به نظرم هیچ چیز محالی وجود ندارد و با تلاش زیاد همه چیز ممکن می تواند شود.
اصغر
یکشنبه 10 بهمن 1395 06:51 ب.ظ
سلام و احترام و تشکر از زحمات دوست عزیز جناب عباسی
لطفا در پستی مجزا زحمت بکشید و ذکر کنید نحوه مصاحبه در دکتری سال 95 به چه صورت بوده و به چه چیزهایی نمره داده اند. ایا فرق کرده و مصاحبه فقط ارایه رزومه است یا نه مطالب رد و بدل شده و توانایی فرد در این مرحله حایز اهمیت است. خیلی ممنون میشوم این پست جدید را ایجاد نمایید و دوستان قبول شده و یا نشده نظرات سوالات و تجربیات را در این خصوص بیان نمایند.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
چون بنده جزو شرکت کنندگان این آزمون نبودم دقیقا نمی دانم به چه نحوی برگزار شده است اما اطلاعاتی در این زمینه جمع آوری می کنم و در پستی برای شما و سایرین قرار می دهم.
فریتاز
جمعه 19 آذر 1395 01:37 ب.ظ
سلام و درود
آزمون دکتری اپیدمی کی برگزار میشه؟
من از رشته ارشد آمار ریاضی تصمیم به شرکت برای دکتری اپیدمیولوژی دارم
امکانش هست یکم از این رشته و موقعیت شغلی و آینده آن برام بگید
ممنون میشم وسپاس از شما
روزتان بخیر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اپیدمیولوژی البته.
در قسمت نظرات و همچنین گروه تلگرامی در این باره مفصل بحث شده است. متاسفانه شرایط کاری فعلا در حد هیات علمی شدن و کارهای پژوهشی در مراکز تحقیقاتی است. آزمون دکتری وزارت بهداشت در سال آینده احتمالا اردیبهشت ماه برگزار می شود
علی بهاری
شنبه 13 آذر 1395 08:52 ب.ظ
دکتر عباسی قهرمانلو
بنده از دانشجویان ارشد اپید تبریزم
واقعا جا داره از جنابعالی به عنوان استاد و دوست زحمت کشی که بدون هیچ چشم داشتی در مسیر این رشته و پیشرفت اون، در کنار اساتید دلسوز کشور مشغول فعالیت هستید تشکر و قدر دانی کنیم.
باشد که الهام گیر رفتار و کردار شما باشیم..
سپاس
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اسمتان بسیار آشناست اما دقیقا نمیشناسم. متاسفانه یا خوشبختانه با خیل زیادی از دانشجوها ارتباط دارم و بخاطر سپاری اسامی نیز برایم بسیار سخت.
خواهش میکنم. انشالله موفق باشید. بنده نیز لیسانس را تبریز گذرانده ام. از وجود دکتر محمدپور و صادقی و اصغری نهایت استفاده را کنید.
کار امروز بنده بخاطر سختی های دیروزم است که بقیه متحمل این سختی ها نشوند. عشق اپیدمیولوژی یعنی همین...
رعنا
شنبه 13 آذر 1395 07:21 ب.ظ
با سلام و عرض ادب
بسیار بسیار از آقای دکتر بابت بروز رسانی رفرنس ها و در اختیار قرار دادن آنها ممنونم. اجرتان با خدا . سلامتی و تندرستی برایتان آرزومندم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
موفق باشید
سه شنبه 18 آبان 1395 01:33 ب.ظ
سلام وقت بخیر
من میخاستم ارشد اپیدمیولوژى شركت كنم لیست كتابارو از تو اینترنت پیدا كردم ولى حجم كتاب ها و تعدادشون زیاده،میخاستم اگه میشه لطف كنید ضرائب كتاب ها با خوندن چه تعداداز كتاب با اسم كتاب هارو كه واسه قبول شده كافیه رو بهم اطلاع بدین ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
برای قبولی در ارشد اپیدمیولوژی تمامی دروس اهمیت زیادی دارند و درصدهای هر درس برای قبولی باید بالا باشد. برای مثال میانگین درصدهای قبولین دانشگاه های تهران معمولا بالای هفتاد است. به همین دلیل مطالعه تمامی کتب بدون توجه به ضرایب توصیه می شود.
خلیلی
چهارشنبه 19 خرداد 1395 12:03 ب.ظ
من همت والا و خلاقانه شما را در ایجاد این سایت تحسین می کنم .آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای شما و سایر دوستان دارم .تمام تلاشم را میکنم تا به لطف خدا و استفاده از راهنمایی های شما در آزمون دکتری قبول شوم .
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از لطف شما. موفق و موید باشید انشالله.
وحید رحمانیان
شنبه 1 خرداد 1395 02:06 ب.ظ
سلام جناب آقای دکتر عباسی
ممنون از تمتم زحماتتان
لینک دانلود کتاب بهداشت عمومی غیر فعال هستش اگر امکان داشته باشد درست شود ممنون می شویم
ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از شما
لینک اصلاح شد.
وحید رحمانیان
یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 11:05 ق.ظ
با سلام و احترام
جناب دکتر عباسی میخاستم بدونم کتاب روش تحقیق کیفی چه جور می تونم پیدا کنم ؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
نمایشگاه این کتاب بود.
از طریق سایت
http://www.mspc.ir/index.php?module=book&id=265 و یا
http://www.adinehbook.com/gp/product/9643990800/ref=sr_1_1000_13/120-5747731-8172311
ناشناس
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 11:41 ب.ظ
واقعا سپاسگذاریم از زحماتتان.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
موفق باشید
سجاد رحیمی
دوشنبه 7 دی 1394 03:13 ب.ظ
با سلام و عرض ادب واحترام خدمت شما جناب آقای دکتر عاسی قهرمان لو
واقعا نمی دونم چگونه از زحمات شما تشکر کنم شما با با دقت و تدبیر خاص توام با صبرو حوصله تمام مطالب این وبلاگ را نوشته اید
بنده بعنوان یکی از عضوهای اپیدمیولوژی ایران از شما و زحمات بی دریغتان بی نهایت سپاسگذارم و امید وارم همواره خوب و خوش وسالم به پیشرفت علمی خود و حوزه اپیدمیولوژی ایران ادامه دهید.
بسیار سپاس گذارم از مطالب مفید و کاربردی شما اگه امکان دارد همین روند را ادامه دهید و با ما تا کنکور phd95همرا باشید
سوالی دارم اگه لطف کنید جواب بدین ممنون میشم میخواستم بدونم وزارت بهداشت هنوز امتیاز علمی را 70درصد و مصاحبه را 30 درصد درنظر می گیرد یا اینکه با توجه به تغییرات اخیر مشابه وزارت علوم هر کدام 50 درصد امتیازها را دارند.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و ادب
بنده زمانی که برای ارشد آماده می شدم از نبود منبع کمک، مشاور و ... رنج می بردم و خیلی در تلاش بودم یکبار هم که شده یک دانشجوی ارشد را ببینم یا تلفنی حرف بزنم. قبل از اینکه آزمون بدهم به این فکر می کردم پس از قبولی کارهای بکنم که دانشجویان مثل من این مشکلات را نداشته باشند. با نوشتن کتاب و جزوه و کار در موسسات شروع کردم اما نهایتا دیدم موسسات سود می کنند و پول زیادی از دانشجو می گیرند البته به ما نیز پول اندکی می رسید. نهایتا بعد از قبولی در آزمون دکتری تصمیم گرفتم این تجربیات را رایگان کنم و محیطی را ایجاد کنم که همه کسانی که اپیدمیولوژی را دوست دارند بتوانند از آن استفاده کنند. قبل از سایت از طریق ایمیل به خیلی از دوستان منابع را فرستاده بودم اما نهایتا برای اینکه همگان بتوانند به مطالب دسترسی داشته باشند سایت را ایجاد کردیم. شعار این سایت از اول "اپیدمیولوژی برای همه" انتخاب شده است. خدا را شکر می گذارم که برای انجام کارهای مربوط به سایت حوصله و صبر کافی دارم و خوشحالم که می توانم کاری برای داوطلبان این رشته انجام دهم. در هر حال ما این سایت را راه اندازی کردیم ادامه عمر آن با حمایتهای دوستان است. شما و سایر بازدیدکنندگان.
در خصوص مطالب نیز با تکیه بر توانایی های خودم و تجربیاتی که از کنکورهایی که داده ام، کار در موسسات، نوشتن کتابهای مختلف اپیدمیولوژی(پاسخ های تشریحی برای کنکورهای دکتری و ارشد و کتاب تالیفی و ...) سعی در ارایه راهنمایی های مفید برای داوطلبان می کنم. من تقریبا 95 درصد بازدیدکنندگان را نمی شناسم و بدانید که علاقه واقعی به اپیدمیولوژی و کمک به دوستان علت پابرجایی این است و خواهد بود. انشالله اگر خدا عمر دهد ما هستیم تا کنکور 95 و کنکورهای بعدی...
در خصوص سوال شما نیز فعلا همان 70 سی است و اطلاعیه جدیدی در این باره منتشر نشده است.
موفق و موید باشید
محسن
دوشنبه 16 آذر 1394 10:26 ب.ظ
از زحمات شما و مطالب مفید سپاسگذارم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنونم
ارشد اپید
دوشنبه 4 آبان 1394 11:49 ق.ظ
با سلام و خسته نباشید خدمت شما
برای شرکت در آزمون دکتری چه مدرک زبانی باید داشته باشیم؟ واینکه اگر بخواهم زبانم راتقویت کنم، به نظر شما از چه راهی اقدام کنم بهتر است؟ اگر کتاب خاصی مد نظرتان است خواهشمندم نام آن را ذکر کنید.
بی نهایت ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و سپاس از همراهی شما
معمولا MHLE گزینه اول داطلبان است چون نسبتا قبولی در آن راحت تر است و چون آمون خود وزارت بهداشت است معمولا متون پزشکی آورده می شوند. اما مشکل اینجاست که این آزمون اصلا استاندارد نیست و چچه بسا شما یکبار با مطالعه خیلی زیاد قبول نشوید و یکبار با مطالعه کم قبول شوید. در هر حال این آزمون با توجه به شرایط برگزاری آن مناسب ترین گزینه است. برای تقویت هم بهتر است لغات را کار کنید که کتاب تافل (essential words) برای این امر خوب است بجز آن کتاب لزگی خواندنش مفید است. برای گرامر هم کتابهای زیادی وجود دارند. کتاب کلی تافل دکتری از انتشارات کتابخانه فرهنگ نیز برای این کنکور مفید است.
اپید1393
جمعه 17 مهر 1394 11:09 ق.ظ
سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدی که تو سایت قرار دادین جناب آقای دکتر اگه امکان داره سوالات دکتری مال دوره های قبل را تو سایت قرار بدین ممنون از لطفتون.موفق باشین.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
اتفاقا به این فکر هستم و بزودی این کار را انجام خواهم داد. ممنون از نظر و همراهی شما
سمیرا وصالی
پنجشنبه 16 مهر 1394 04:56 ب.ظ
با سلام و عرض ادب
از لطف شما جهت قرار دادن منابع کنکور دکترا و دانلود کتب لازم و مهم اپیدمیولوژی سپاسگزارم. امیدوارم موفق و سلامت بوده و همچنان صادقانه به فعالیت خود ادامه دهید.
با احترام
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام و عرض ادب
ما این مسیر را شروع کردیم با همراهی و دلگرمی هایی که بازدیدکنندگان به ما می دهند فعالیتمان را ادامه می دهیم. ممنون از همراهی شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic