اپیدمیولوژی برای همه

ادعای های مضحک و بی اساس

تاریخ:یکشنبه 15 فروردین 1395-12:27 ب.ظ

سلام و درود خدمت دوستان گرامی 
بارها در سایتهای مختلف دیده ام که برخی موسسات که در زمینه کنکورهای آزمایشی فعالیت می کنند، برخی ادعاهای "مضحک و بی اساس" دارند که نیاز دیدم در این باره توضیحاتی ارایه دهم:
سلام و درود خدمت دوستان گرامی 
بارها در سایتهای مختلف دیده ام که برخی موسسات که در زمینه کنکورهای آزمایشی فعالیت می کنند، برخی ادعاهای "مضحک و بی اساس" دارند که نیاز دیدم در این باره توضیحاتی ارایه دهم:
اول از همه باید این نکته را مطرح کنم که رشته اپیدمیولوژی با توجه به شرایط آزمون ارشد و دکتری، خیلی خاص است و البته قبولی در آن و رقابتی که بین داوطلبین وجود دارد فوق العاده سخت تر از سایر رشته هاست. اپیدمیولوژی با توجه به منابعی که دارد قابل قیاس با سایر رشته ها نیست و نمی توان فرمول قبولی که مثلا داوطلبی در رشته خاص علوم پزشکی مثل ایمونولوژی یا ویروس شناسی و ... با آن قبول شده است یا رتبه یک آزمونهای ارشد و دکتری بوده است را برای آن تجویز کرد. بنابراین این خاص بودن باعث شده است تا علی رغم تبلیغات فراگیر برخی موسسات، استقبال خیلی زیادی از این موسسات و خدمات آنها وجود نداشته باشد. بنده در طی  زمانهای فعالیت به عنوان مشاور، طراح سوال و ... در یکی از این موسسات، از کار خویش مطمئن بودم اما واقعا با چشم خود دیدم که به خاطر پول چه کارهایی که در این موسسات انجام نمی دهند و بدتر از آن اینکه برخی از داطلبین و علی الخصوص دانشجویان خانم و بعضا کارمندان بسادگی تحت تاثیر این قبیل کارهای ناشایست قرار گرفته و براحتی پول خود را در این موسسات هدر می دهند و متاسفانه به خاطر اعتماد کاذبی که بوجود می آید زمان خود را نیز از دست داده و بعضا بدون نتیجه مورد انتظار(قبولی در آزمون) کنکور را خاتمه می دهند. 

اما می خواهم به برخی از این ادعاها در زمینه رشته اپیدمیولوژی اشاره کنم.
 "بالاترین آمار شرکت کنندگان در آزمونهای آزمایشی". این ادعا را نه در یک سایت بلکه تقریبا در تمامی سایتهای موسساتی که در زمینه اپیدمیولوژی فعالیت می کنند دیده ام. متاسفم که تعداد شرکت کننده 5 نفر را بالاترین آمار می نامند. البته این را هم باید اشاره کرد که اگر تمامی موسسات این ادعا را دارند معلوم می شود که تمامی آنها در این زمینه "دروغ" را سرپیشه کرده اند. 

"طراحی سوالات توسط اساتید مجرب". این ادعا نیز یکی از خنده دارترین ادعاهاست. این را با اطمینان صد در صدی عرض می کنم که هیچ یک از اساتید اپیدمیولوژی در این زمینه با این موسسات همکاری ندارند. چرا که برای مثال دکتر هلاکویی، دکتر فتوحی و سایر اساتید هیچ وقت خودشان را با طرح کردن سوال برای این موسسات کوچک نمی کنند. برخی موسسات نیز ادعا دارند طراحی سوالات توسط نفرات برتر آزمون دکتری صورت می گیرد که این هم باز معقول نیست چرا که تقریبا تمامی دانشجویان دکتری به نحوی در یکی از مراکز تحقیقات و کارهای مرتبط با رشته اپیدمیولوژی شاغل می باشد(پاره وقت یا تمام وقت) از نظر زمانی یقینا وقت این کار را ندارد از نظر مالی نیز اصلا برایش به صرفه نیست که این کار را انجام دهد. این موسسات دارای سوالاتی هستند که توسط دانشجویان ارشد طراحی می شود و در برخی موارد دانشجویان پزشکی طراح این سوالات هستند که هیچ شناختی از رشته اپیدمیولوژی ندارند. 

"مشاوره با برترین های کنکور ارشد و دکتری" در این زمینه باید عرض کنم که متاسفانه در اکثر این موسسات فردی که رشته اش هیچ ارتباطی با اپیدمیولوژی ندارد و صرفا با توجه به بیان خیلی خوب و شناخت تجربی که از داوطلبان رشته های دیگر بدست آورده است مشاوره کنکور اپیدمیولوژی می دهد. برای مثال بنده در جریان هستم در یکی از این موسسات فردی که ارشد بیوتکنولوژی دارد برای آزمون دکتری اپیدمیولوژی مشاوره می دهد. 

برخی موضوعات هم هستند که عنوانی نتوانستم برایشان پیدا کنم. مثلا در یکی از موسسات کسی که ارشد بیوتکنولوژی دارد سوالات زبان تمامی رشته ها را طرح می کند.  یا اینکه  برای آزمون دکتری کلاسهای تضمینی برگزار می کنند. به نظر بنده این اقدام واقعا تاسف انگیز است. معمولا هم داوطلبان این کلاسها کسانی هستند که رشته ارشد اپیدمیولوژی نخوانده اند و بعضا پزشک یا دامپزشک هستند. این قبیل افراد هم معمولا متمول هستند و از نظر مالی هزینه کردن برایشان مساله ای نیست اما گول تبلیغات موسسات را می خورند چون نهایتا فردی که برای آنها تدریس می کند دانشجوی دکتری اپیدمیولوژی است. بنده در جریان هستم که در یکی از این موسسات برای قبولی تضمینی دکتری اپیدمیولوژی در خواست 15 میلیون  تومان از یکی از داوطلبان شده بود. در ضمن این راهم عرض کنم که هیچ تضمینی در کار نیست چه در آزمونها و چه در کلاسهایی که توسط این موسسات برگزار می شود. 


یکسری موضوعات دردناک دیگری هم هست که متاسفانه نمی توانم در قالب این پست نگارش کنم و از ذکر آنها خودداری می کنم. در این پست هیچ اسمی از موسسه خاصی برده نشد.  با تجربه ای که بنده دارم به نظرم بیشترین قسمتی که داوطلبان متضرر می شوند آزمون و کلاس است. بنابراین توصیه می شود با آگاهی کامل از منابع و تنها با مطالعه قوی و برنامه ریزی شخصی به فکر موفقیت در آزمون باشند. البته استفاده از تجربه عزیزانی که قبول شده اند بلاشک مفید است اما هزینه های هنگفت موسسات هیچ توجیهی ندارد. 

    کانال رسمی آزمونهای اپیدمیولوژی :
    telegram.me/epid_abbasi 


نظرات() 
امیر
جمعه 30 تیر 1396 12:23 ب.ظ
سلام خدا خیرت بده دکتر جان. که به فکر دیگرانی. متاسفانه موسسات فقط به فکر خودشانند.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
من واقعیاتی که میدانم را میگویم امیدوارم داوطلبین گول موسسات را نخورند.
دوشنبه 15 شهریور 1395 11:07 ق.ظ
از راهنمایی تان واقعاً خیلی خیلی متشکرم آقای دکتر، تصمیم گرفتم حتماً خیلی تست بزنم، ورزش کنم و به تجربه های قبلی جلسه کنکور فکر نکنم که دچار استرس نشوم.
برایم دعا کنید ثابت قدم باشم و موفق بشوم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : با سایت ما در ارتباط باشید چند نفر از قبولین امسال در مصاحبه ها گفتند که زمانی که خسته می شدیم می اومدیم سایت و انرژی می گرفتیم.
همه چیز در دستان شماست به هیچ چیزی جز قبولی در کنکور پیش رو فکر نکنید خودتان را باور کنید و قورباغه کر باشید اطرافیان اصلا نباید برایتان مهم باشند. اگر بخواهید قبول شوید می توانید.
چهارشنبه 10 شهریور 1395 12:03 ب.ظ
سلام آقای دکتر
من در عمرم 4 بار کنکور داده ام. همیشه به این صورت بوده که سوالاتی که قبل از کنکور برایم ساده بوده اند و براحتی جواب صحیح می داده ام، در جلسه کنکور اشتباه می زنم یا اصلا نمی زنم.
در مواردی سوالات سخت را درست جواب می دهم اما سوالات آسان را اشتباه جواب می دهم.
برای رفع این مشکل من می خواستم در آزمون های آزمایشی یکی از این موسسات ثبت نام کنم. اگر این آزمون ها بی فایده هستند چکار کنم که در کنکور بعد این مشکل را نداشته باشم.
دوستام فکر می کنند من درس خوندنم واقعی نیست یا خنگم که این همه می خونم و نتیجه نمی گیرم.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
من نمی دانم این نوع مشکل ناشی از چیست اما مسلما تمرین بیشتر باعث تسلط بیشتر می شود. نیازی به آزمونهای غیراستتاندارد این موسسات نیست در حال حاضر حدود 50 درصد سوالات حالت کاملا تکراری دارند و حدود 20 تا سی درصد نیز بسیار مشابه هستند و فقط درصد بسیار کمی از سوالات جدید هستند که آن هم سوالات سختی نیستند. چاره کار شما فقط و فقط تکرار زیاد است به نظرم. اگر استرس زیادی دارید با روشهای برنامه ریزی منظم و همچنین انجام یکسری کارهای ساده می توانید آنرا کنترل کنید از طرف دیگر ورش را در برنامه خود داشته باشید. انشالله قبول می شوید
ع.ط
یکشنبه 22 فروردین 1395 09:04 ق.ظ
باسلام
اتفاقاَ باید از آقای دکتر عباسی تشکر کرد که بر اساس تجربه ای که در این زمینه داشتند ماهیت واقعی این موسسات را تشریح کردند.
ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنون از شما.
دوستان باور بفرمایید به جرات عرض می کنم نهایت صداقت را در کار با این سایت با داوطلبان دارم. یقینا اگر دوستان به توصیه های بنده توجه کنند ضرر نخواهند کرد.
خدا ناظر بر تمامی اعمال است.
علی
شنبه 21 فروردین 1395 01:12 ب.ظ
با سلام
تا جایی که من میدانم خود شما نیز جزو مشاوران و طراحان سوال در یکی از همین موسسات بودید. پس منظور شما از طرح این بحث چیست؟؟؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بنده خود اعلام کردم که چهار سال در یکی از موسسات فعالیت داشتم و طرح سوال و مشاوره دانشجویان را انجام می دادم. من به کار خود ایمان داشتم. تمامی دانشجویانی که در موسسه مذکور با من کار کرده اند گواه این ادعا هستند. ذکر نکات فوق به این دلیل است که خیلی از دانشجویان فکر می کنند طراحان سوال اساتید هستند در واقع در مکالمات تلفنی برخی از این موسسات این موضوع را مطرح می کنند و دانشجو را فریب می دهند. پول هنگفتی که از دانشجو گرفته می شود و درصد کمی از آن به طراح سوال می رسد نیز دلیل دیگری مبنی بر سو استفاده از دانشجو است. کیفیت پایین سوالات برخی دروس، طراحی سوالات توسط دانشجویان رشته های دیگر، ادعای قبولی تضمینی، ادعای بالاترین آمار شرکت کنندگان و .... نیز از عوامل هستند که صلاح ندیدم در این موسسات ادامه فعالیت دهم.
من بجای موسسات صلاح دیدم در این سایت این فعالیت ها را با تمامی داشته هایم ادامه دهم. بدون آنکه ریالی از کسی گرفته شود. برنامه های زیادی داشتم برای سایت اما برخی از آنها با استقبال روبرو نشد و ادامه ندادم.
طرح این مباحث به این دلیل است که داوطلبان خود را باور کنند اینکه می توانند با تکیه بر تلاش خود پیروز رقابت شوند. هدف بنده این است که داوطلبان پول های خود را صرف پر کردن جیب مبارک این موسسات نکنند. امیدوارم سوبرداشتی از بنده بوجود نیامده باشد. طرح این مباحث هیچ ارتباطی با دیگر مسایل ندارد و فقط بخاطر آگاه نمودن دانشجویان است و هدف بنده این است که داوطلبین به خود ایمان داشته و با مطالعه و تلاش خود منابع را مسلط شوند و به رقابت بپردازند بی آنکه وقت و هزینه خود را در این موسسات تلف کرده باشند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic