اپیدمیولوژی برای همه

منابع آزمون ارشد اپیدمیولوژی

تاریخ:شنبه 17 شهریور 1397-07:32 ق.ظ

به روز رسانی 19  شهریور 1397

با سلام 

بنا به درخواست عده کثیری از داوطلبان، منابع آزمون ارشد 1398 را آماده کردیم امیدارم مورد استفاده دوستان قرار گیرد.


مبانی اپیدمیولوژی:


1-اصول اپیدمیولوژی مازنر:

این کتاب  قدیمی است ولی چاپ جدیدش با عنوان  "همه گیر شناسی کاربردی" تالیف دکتر حسین ملک افضلی و دکتر کیومرث ناصری توسط انتشارات رویان پژوه به چاپ رسیده است. در اصل  این کتاب بازنوشتی از کتاب قدیمی اصول اپیدمیولوژی می باشد و تقریبا می توان گفت مطلب جدیدی اضافه نشده است. با توجه به اینکه این کتاب سالیان سال تنها کتاب مد نظر طراحان سوال بوده است به نظر نمی رسد نکته جدیدی از این کتاب در طراحی سوالات مد نظر اساتید قرار گیرد. بطور کلی مطالب پایه در این کتاب خوب بیان شده است. باید توجه داشت که  در چند سال اخیر سوالات این ماده درسی مفهومی شده است و نیاز به تسلط کافی روی مباحث دارد که با مطالعه کتاب گوردیس، تسلط لازم معمولا بدست می آید. لذا برای دانشجویانی که هیچ آشنایی با اپیدمیولوژی ندارند مطالعه کلی این کتاب می تواند مفید باشد اما در کل برای کنکور ارشد خصوصا برای دانشجویان بهداشت عمومی مطالعه آن ضروری نیست. 

2- درسنامه طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی:

این کتاب 4 جلد دارد وسالهاست بصورت بداهه جلد های 1 و 4 آن بعنوان رفرنس ماده درسی مبانی اپیدمیولوژی معرفی می شوند اما فقط جلد 1 آن در خصوص  مبانی اپیدمیولوژی است و  جلد 4 در خصوص اپیدمیولوژی بیماریها است. جلد 4 قدیمی شده و  در سالهای اخیر مد نظر اساتید نبوده است بنابراین توصیه نمی شود.  از جلد یک، بعضی از بخش های  آن مفید است اما با گوردیس همپوشانی نسبی دارد. جناب دکتر هلاکویی و همکارانشان جلد اول این کتاب را با ویرایش جدیدی که داشت ترجمه کرده اند و در حال حاضر در بازار موجود است (انتشارات گپ). این کتاب نیز سالیان سال مد نظر طراحان کنکور بوده است و  با توجه به مفهومی شدن سوالات این ماده درسی نیاز به تسلط به تمامی مباحث اصول اپیدمیولوژی است. پس مطالعه این کتاب توصیه می شود اما برخی قسمتهای آن نظیر آمار ها و شاخص های بهداشتی و تنظیم خانواده مورد نیاز نیستند چون این مباحث در مواد درسی دیگر و از کتب دیگر قابل مطالعه هستند.

3- اپیدمیولوژی گوردیس، ترجمه حسین صباغیان، کورش هلاکویی. انتشارات گپ، آخرین چاپ

این کتاب رفرنس اصلی درس مبانی اپیدمیولوژی می باشد و توصیه می شود بیشتر انرژی خود را روی این کتاب بگذارید و بصورت عمیق و مفهومی این کتاب را مطالعه کنند.  آخرین ویرایش این کتاب ویراست  5 آن  است که توسط اساتید محترم، ترجمه شده که در حال حاضر در بازار موجود است. توصیه می شود این کتاب را بعد از مطالعه جی پارک مطالعه کنید(در صورتی که مازنر را می خواهید بخوانید حتما اول مازنر بعد جی چارک و نهایتا گوردیس را بخوانید). 


کتابهای کمکی:

1-اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو، رضا پاکزاد، حسین مظفر سعادتی، سعید صفیری 1394. انتشارات دکتر خلیلی.   

این کاب تستی نیست و تالیفی می باشد و   از سری کتابهای جامع  می باشد و دارای 15 فصل می باشد. فصل اول مقدمه، دوم چگونگی انتقال بیماری و مدل ها ی اپیدمیولوژی، سوم اندازه های ابتلا و میرایی، چهارم غربالگری در کشف بیماری و حفظ سلامت، پنجم مطالعات توصیفی، ششم مطالعات مورد شاهدی و مقطعی، هشتم مطالعات همگروهی، نهم اندازه های ارتباط، دهم درک روابط آماری، یازدهم انواع خطاها، دوازدهم مخدوش شدن و برهمکنش، سیزدهم تضمین کیفیت و کنترل کیفیت، چهاردهم مقدمه ای بر تحلیل چندمتغیره و پانزدهم استفاده از اپیدمیولوژی برای ارزشیابی خدمات سلامت و برنامه های غربالگری. در نگارش این کتاب در نظر گرفته شده که بنا به جامع بودن کتاب تمامی مباحث مرتبط با اپیدمیولوژی که در سوالات کنکور دکتری مد نظر قرار می گیرند آورده شود. پس از اینکه پاسخنامه تشریحی IQB اپیدمیولوژی را تالیف نمودیم و تمامی سوالات دکتری و ارشد و دستیاری اپیدمیولوژی را پاسخ تشریحی دادیم به خوبی پی به این نکته بردیم که برای درس اصول اپیدمیولوژی از منابع متعددی سوال طرح می شود و در این کتاب نیز دقیقا این مسئله مد نظر بوده است. برای مثال از مبحث مخدوش شدن و برهمکنش و انواع آنها همه ساله سوال طرح می شود که فقط هم در کتاب بیاند(رفرنس دکتری) بحث شده است که در این کتاب یک فصل به این مبحث پرداخته است و ترجمه کامل این دو مبحث از بیاند است. در این کتاب همچنین فصول نهم، یازدهم، دوازدهم،سیزدهم و چهاردهم ترجمه  از بیاند و کتابهای دیگر لاتین است که در قسمت های لازم به مباحث بیاند اضافه شده است. همچنین در فصول اولیه نیز تا جایی که امکان داشته مباحثی که در بیاند مهم بوده اند در لابلای بحث ها آورده شده اند برای مثال در مطالعات مورد شاهدی مباحث مطالعات مورد شاهدی  لانه گزیده و مورد همگروهی از کتاب بیاند ترجمه شده است. در برخی مباحث نیز که در کتب بیاند و گوردیس بحثی از انها نبوده است از سایر کتابها این گونه مباحث اضافه شده اند برای مثال در فصل غربالگری منحنی راک و نسبت های درست نمایی(که در سال یکی دوسال اخیر از این مبحث سوال طرح می شود) در این کتاب آورده شده است. همچنین در فصل مطالعات مورد شاهدی و مقطعی و در قسمت مطالعات مقطعی با توجه به اهمیت موضوع و نبود این مبحث در سایر کتابهای رفرنس بحث نمونه گیری و انواع آن و همچنین تورش های نمونه گیری آورده شده اند. در فصل کارآزمایی بالینی نیز علاوه بر کتب فارسی موجود که برخی مباحث از همه کتابهای فارسی آورده شده اند از کتاب fundamental of clinical trials استفاده شده است و برخی مفاهیم جدید که در سایر کتب موجود نبودند نیز در این کتاب مورد بحث قرار گرفته اند برای مثال فصل چهاردهم مقدمه ای بر تحلیل چند متغیره از این دست مبحث ها می باشد. لینک زیر نشان دهنده مشخصات کتاب است: 

اصول و مبانی پیشرفته اپیدمیولوژی

از این کتاب،  مطالعه  فصول اول تا پایان هشتم توصیه می گردد.  این کتاب روش شناسی پژوهش های کاربردی در علوم پزشکی (که قبلا جزو منابع توصیه شده ما بود) را نیز پوشش می دهد بنابراین نیاز نیست آن کتاب را بخوانید. اگر داوطلبی کتاب را تا پایان مطالعه کند چیزهایی فراتر از آزمون ارشد خواهد آموخت و می تواند دید فرد را نسبت به مسایل جدیدتری باز کند. در هر صورت مطالعه این کتاب اجباری نیست و جزو منابع کمکی قرار داده ام. اما توصیه شخصی و تجربه مشاوره اینجانب نشان می دهد که مطالعه این کتاب می تواند کمک کننده باشد. 


  برای تست زنی :

1- بانک جامع سوالات با تشریح و ارزیابی آزمون کارشناسی ارشد و دکترای مبانی اپیدمیولوژی از سال 1379 تا 1392، مهدی رنجبران، چاپ اندیشه رفیع

این کتاب خیلی خوب و کامل و جامع است. درست است کمی قدیمی شده اما در هر حال توضیحاتش برای آزمون ارشد خیلی خوب است. 


2- کتاب ده سالانه  IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1397

این  کتاب حاوی تمامی سوالات و پاسخنامه تشریحی کنکور اپیدمیولوژی(ارشد و دکتری)  از سال 1380 تا 1396 می باشد. این کتاب اولین مجموعه پاسخ تشریحی به سوالات دکتری و دستیاری می باشد ولی برای سوالات ارشد  در سایر کتابها نیز قبلا پاسخ تشریحی نوشته شده بود.   قویا توصیه می کنم این کتاب را مطالعه فرمایید. پاسخ های تشریحی این کتاب بی نظیر است.  لینک زیر نشان دهنده مشخصات این کتاب است: 

ده سالانه IQB اپیدمیولوژی 


آمار زیستی :

1- روش های آماری و شاخص های بهداشتی، تالیف دکتر کاظم محمد و دکتر حسین ملک افضلی، آخرین چاپ

این کتاب رفرنس اصلی و البته تنها رفرنس معرفی شده توسط وزارت بهداشت می باشد اما از آنجایی که نوع نگارش آن برای همه خوانندگان و مخصوصا داوطلبین کارشناسی ارشد ثقیل به نظر می رسد و همچنین با نگاهی به سوالات سالهای گذشته مشخص می شود برخی از سوالات از مباحثی طراحی شده که در این کتاب به آنها اشاره ای نشده است لذا پیشنهاد می شود کتابهای زیر را نیز بر حسب نیاز مطالعه فرمایید. اما حتما این کتاب را نیز مطالعه کنید چون در چند سال اخیر بعضا حتی عین سوالات پایانی هر فصل این کتاب جزو سوالات کنکور بوده است: 

کتابهای کمکی:

1- آمار و کاربرد آن در مدیریت، تالیف عادل آذر و منصور مومنی، انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)آخرین چاپ

این کتاب با بیانی ساده و قابل فهم و البته جامع و کامل نوشته شده است که در دو جلد می باشد و جلد یک آن برای کنکور کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی خیلی کمک کننده می باشد لذا پیشنهاد می شود اگربرای رتبه تک رقمی تلاش می کنید حتما این کتاب را مطالعه فرمایید. کتابهای دیگری نیز در بازار موجود است اما بنده پیشنهاد می کنم برای فهم مطالب همین دو کتاب را مطالعه کنید و لازم نیست بقیه کتابها را نیز بخوانید چون هم مطالب تکراری می شود و هم اینکه بعضی از کتابها فرمول ها را با بیانی دیگر و روش دیگر نوشته اند که ممکن است باعث سردرگمی شود. 

برای تست زنی: 

1- مرور جامع آمار زیستی: خلاصه دروس و تست های طبقه بندی شده کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ، تالیف محمود یوسفی و علیرضا محبوب اهری، انتشارات جامعه نگر  چاپ آخر 

این کتاب در ابتدا یک خلاصه ای از فصل مربوطه بیان کرده و در ادامه تقریبا تمامی تست های سال های گذشته (تا سال 1390) تمامی رشته ها را آورده و برای آنها پاسخ تشریحی بیان کرده است. توصیه می کنم برای یادگیری، به خلاصه های اول هر بخش این کتاب قانع نشوید و ابتدا مفاهیم را از کتب رفرنس اصلی بخوانید و بعد تست ها را از این کتاب کار کنید.  این کتاب برای کنکور ارشد اپیدمیولوژی و سایر رشته ها نیز توسط اکثر قبول شدگان توصیه شده است. در کل کتاب قابل قبولی است.

 2- آمار و احتمال، ، کاربرد آن در اقتصاد، هادی رنجبران، انتشارات اثبات. آخرین چاپ

این کتاب هم دارای آموزش خوب و هم دارای تست های فراوان است که به کل تمامی مباحث آمار را پوشش می دهد. به نظر بنده این کتاب از تمامی کتب تست آمار زیستی هم قوی تر است و هم جامع تر. توصیه می کنم حتما این کتاب را مطالعه کنید هم آموزش های آن را و هم تست های آن را.


3-  کتاب ده سالانه  IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1397

این کتاب در قسمت قبلی توضیح داده شده است .


اصطلاحات پزشکی:

1-  فرهنگ جامع اپیدمیولوژی، تالیف کیومرث ناصری انتشارات گپ 1391 

این کتاب تمامی واژه های متداول (و غیر متداول) را بصورت کامل تشریح کرده است و در حال حاضر کامل ترین و جامع ترین کتاب در زمینه واژه شناسی اپیدمیولوژی می باشد.  این کتاب بر اساس آخرین ویرایش کتاب اصلی که به زبان انگلیسی است ترجمه شده و اضافات خیلی زیادی دارد که توسط دکتر ناصری آماده شده است. کتابهای قبلی از قبیل ترجمه دکتر جانقربانی (1380) که ترجمه خوبی هم است و ترجمه شجاعی تهرانی که ترجمه خیلی ضعیفی است، جوابگوی کنکور نخواهند بود. 

برای تست زنی: 

IQBفرهنگ و اصطلاحات اپیدمیولوژی، تالیف عباس عباسی قهرمانلو و همکاران 

این کتاب بر اساس آخرین چاپ کتاب فوق طراحی شده است و حاوی سوالات تالیفی و کنکور است که سوالات تالیفی آن در سه سطح (آسان ، متوسط، سخت) طبقه بندی شده است که برای تمامی سوالات پاسخ تشریحی داده شده است . برای این ماده درسی تست زنی بر اساس این کتاب کافی به نظر می رسد. سایر کتابهای تست در این زمینه ( کتاب مقیم بیگی و همکاران، کتاب نظرزاده و همکاران که هر دو کتاب در بازار موجود هستند) بر اساس ویرایش های قبلی کتاب فرهنگ اپیدمیولوژی تنظیم شده اند و مطالعه آنها به دلیل تغییراتی که در کتاب اصلی بوجود آمده است ممکن است کل مطالب و واژه ها را پوشش ندهد. اما در هر صورت استفاده از کتب تست برای این درس ضروری و حتمی است. توصیه می کنم برای این درس سه دوره رفرنس اصلی را در نظر بگیرید پس از پایان هر دوره، تست های یک از سطوح را کار کنید. برای دور اول، تست های سطح آسان، برای دور دوم تست های سطح متوسط و برای دور آخر تست های سطح سخت.

 بهداشت عمومی:

1- کتاب جامع بهداشت عمومی(سه جلد) تالیف حسین حاتمی و همکاران.انتشارات ارجمند، چاپ آخر

این کتاب رفرنسی است که از سال  1392 اعلام شده است و قبلا کتابهای دیگری مطرح بودند. مطالعه تمامی فصل های آن ضروری نیست و با نگاهی به سوالات سال گذشته مشخص می شود چه مباحثی همیشه مد نظر طراحان سوال بوده است و فقط آن قسمتها را خواند. از این کتاب فصول زیر مهم تر است و بیشتر مد نظر اساتید طراح سوال قرار می گیرد:

جلد یک:

فصل اول: گفتارهای 1 و 2، فصل دوم: گفتارهای 1، 3، 4 ،5 ، 6 و 10، فصل چهارم: گفتارهای 7 و 10

جلد دوم:

فصل هفتم : گفتار 1 ، فصل هشتم:گفتارهای 1، 3، 4، 5، 6، 7، 12 و 13،  فصل نهم: گفتارهای 1، 11، 14، 15، 16 و 19

جلد سوم: 

فصل یازدهم: گفتارهای 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 9 ، 10، 11، 12، 13، 14، 15، 16، 17، 18، 19، 20، 21، فصل دوازدهم: گفتارهای 1، 2 و 5،

با توجه به اینکه برخی مباحث این کتاب با درس اصول اپیدمیولوژی و اپیدمیولوژی بیماریها هم پوشانی دارد لذا قسمت های مشابه در این قسمت معرفی نشدند. مطالعه قسمتهایی که معرفی شد تقریبا پوشش کامل سوالات را میدهد اما ممکن است هر از گاهی برخی از سوالات خارج از رفرانس های معرفی شده باشند. تمامی فصول این کتاب از لینک زیر قابل دانلود رایگان می باشد: 

کتاب بهداشت عمومی دکتر حاتمی و همکاران


 2- دستور العمل واکسیناسیون کشوری، انتشارات وزارت بهداشت آخرین چاپ

بدون شک هر سال باید این احتمال را داد که از این کتابچه سوال طرح خواهد شد. خیلی کم پیش آمده است که در کنکور ارشد اپیدمیولوژی از آن سوال طرح نشود. بی هیچ توضیحی تمامی مباحث این کتابچه مهم است. آخرین تغییرات در این کتابچه در سال 94 بوده است که کتابچه آن جهت دانلود ارایه می گردد.

دانلود واکسیناسیون

برای تست زنی:

کتابهای خیلی زیادی هستند که همه آنها بر اساس رفرنس های قدیمی هستند اما شاید مفید باشند. اما به نظر بنده مفیدترین و کامل ترین کتاب در این زمینه کتاب زیر است:

1- بانك آزمون طبقه بندی شده كارشناسی ارشد بهداشت عمومی، محمود خدادوست، طاهره منصوری، عرفان ایوبی، میلاد نظرزاده. انتشارات جامعه نگر، 1391

 این کتاب در حال حاضر ظاهرا در بازار موجود نیست. با دکتر خدادوست روابط صمیمانه ای دارم ایشان گفته اند که کتاب در دست ادیت است و قرار شده چاپ جدید که دربردارنده سوالات تا سال 1397 هست بزودی وارد بازار گردد. اما معمولا پروسه چاپ طولانی است و احتمالا تا زمستان باید منتظر این کتاب بمانید. به محض عرضه کتاب اطلاع رسانی خواهد شد.

 2- کتاب ده سالانه  IQB اپیدمیولوژی، عباس عباسی قهرمانلو و همکاران، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1397

این کتاب در قسمت های قبلی توضیح داده شده است .


اپیدمیولوژی بیماریها:

مرجع اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران، سه جلد، انتشارات گپ، شورای نویسندگان به سرپرستی دکتر پروین یاوری. آخرین چاپ

طی چند  سال اخیر رفرنسهای این درس به کل عوض شده و  سال 1392 اولین کتاب مجموعه مرجع بیماریها که چاپ شده بود اعلام شد در حال حاضر جلد دوم و وسوم آن  نیز چاپ شده اند. با توجه به جدید بودن اطلاعات این کتابها و همچنین اینکه توسط اساتید اپیدمیولوژی نوشته شده است مطمئنا تمامی سوالات این درس این از این سه منبع  خواهند بود(به مانند دو سه سال اخیر).   نوع سوالاتی که در آزمون دکتری 93  و ارشد 94 و سالهای بعد از آن طرح شده بود کمی سخت تر از روال عادی سال های گذشته بود. حتما تاکید می کنم خیلی دقیق و موشکافانه این سه کتاب را مطالعه فرمایید. توصیه می کنم چنانچه در ماههای باقیمانده تا کنکور بیماری جدید پاندمی شد یا وزارت بهداشت دستوالعمل جدیدی برای آن نشر کرد حتما انرا مطالعه فرمایید. البته این مورد برای کسانی است که فرصت خیلی مناسب و کافی برای این کار دارند. برای عموم داوطلبان این اقدام توصیه نمی شود و تنها مطالعه دقیق سه کتاب فوق کافی به نظر می رسد. به نظر بنده مطالعه 90 درصد مباحث با دقت 100 درصد بهتر از مطالعه 100 درصد مطالب با دقت 90 درصد است.


برای تست زنی

1- کتاب ما طراحان IQB اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران، منیره فقیر گنجی و همکاران، زیر نظر  عباس عباسی قهرمانلو و  یوسف علی محمدی، انتشارات دکتر خلیلی، چاپ 1397

این کتاب توسط دانشجویان ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران که جزو رتبه های برتر کنکور بوده اند نگاشته شده است و کاملا تستهای تالیفی دارد. در نهایت توسط بنده و دکتر علی محمدی عزیز مورد ویرایش و بازبینی قرار گرفته است. کتاب به سه بخش تقسیم شده است (بیماریهای واگیر، غیرواگیر و سرطانها) و در پاسخ تشریحی هر سوال، آدرس سوال ذکر شده است. با ذکر صفحه و عنوان کتاب گفته شده که این سوال از کجا طرح شده است. ضمنا برای طرح سوال بحز رفرنس اصلی که در بالا گفته شده است، از کتاب اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران دکتر فریدون عزیزی و همکاران و همچنین برخی دستورالعمل های وزارت بهداشت نیز استفاده شده است. ویژگی های این کتاب را می توانید در سایت زیر مشاهده کنید:

کتاب ما طراحان اپیدمیولوژی بیماریهای شایع ایران

زبان:

برای کنکور سال 1398 برای درس زبان حد نصاب در نظر گرفته شده است و اگر داوطلب نتواند حد نصاب را کسب کند دیگر نمی تواند ارشد قبول شود. بقیه دروس را هر چقدر هم که زده باشد باز نمی تواند. یکسری کتب هست که همه داوطلبین همیشه خوانده اند. بنده نیز این موارد را اینجا می آورم اما توصیه می کنم حتما رفرنس های زبان را از اساتید زبانی که در حیطه علوم پزشکی و سولاات وزارت بهداشت کار کرده اند جویا شوید:


1- کتاب انگلیسی برای دانشجویان پزشکی جلد 1

2- کتاب تافل 30 درسessential words  که ترجمه فارسی آن نیز در بازار موجود است. برای لغات و تمرین reading  خیلی کتاب خوبی است. 


3-کتاب 504 که به تقویت دامنه لغات شما کمک زیادی خواهد کرد

3- کتاب درسنامه جامع زبان علوم پزشکی تالیف  امیر لزگی انتشارات جامعه نگر که هم شامل مهارتها و هم شامل نمونه سوالات سالهای گذشته است. این کتاب مهمترین و کاملترین رفرنس موجود است .


 


 


 


در آخر لازم است عرض کنم  که رقابت در ارشد اپیدمیولوژی فوق العاده سخت و نمرات خیلی خیلی به هم نزدیک هستند. بنابراین مطالعه دقیق و سفت و سخت توصیه می شود.


 


 
نظرات() 
تورج
شنبه 13 مهر 1398 10:38 ب.ظ
سلام دکترجان احوال شما.ببخشیدمن کارشناسی ناپیوسته هستم تمام دروسی که توصیه کرده ای رافراهم کردم فقط لطف کنیدکه من اولین کتابی که شروع کنم رابفرمایید سهمیه فرزندجانبازی 50درصددارم وشاغل مرکزبهداشت هستم قبولی آسون است بنظرتون تمام کتاب‌هایی که توصیه کرده ای رافراهم کردم وعاشق خواندن اپیدمیولوژی شدم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
قبولی برای شما خیلی راحت است با توجه به شرایط تان. اما بهتر است کتب اصلی را حتما بخوانید تا با دست پر وارد این رشته شوید. شروع از گوردیس و اصطلاحات
پنجشنبه 3 مرداد 1398 03:31 ب.ظ
لطفا منابع کنکور ارشد99هم بزارین ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام فعلا تغییری احساس نمیشود
الهام
دوشنبه 31 تیر 1398 10:30 ب.ظ
سلام استاد امکانش هس لینک گروه ارشدو قرار بدید متشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام پیامی به بنده بفرستید. لینک مدام عوض میشود
abbasighahramanloo@
Samira
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 09:55 ب.ظ
با سلام خدمت آقای دکتر،ببخشید کتاب اپیدمیولوژی گوردیس و سه جلد بیماریها هم حذفیات داره؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام خیر حذفیات ندارند . خصوصا گوردیس که از هر خطش ممکن است سوال طراحی شود
Samira
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 10:11 ب.ظ
باسلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر،ببخشید میخواستم بدونم اعداد و ارقام بهداشت عمومی یعنی درصدها و سالها خیلی مهم هستن؟ حتما باید بلد باشیم؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
نه همه آنها اما برخی موارد عدد و ارقام هم جزو سوالات هست. مثلا قبلا سوالی بود مبنی بر اینکه چند درصد تولید ناخالص داخلی در ایران صرف بهداشت می شود؟
زهرا خادمیان
شنبه 7 اردیبهشت 1398 03:58 ب.ظ
با سلام آقای دکتر میشه لطف کنید لینگ گروه را بفرستید چون می خواهم امسال در کارشناسی ارشد شرکت کنم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
لطفا یک پیام در تلگرام به آیدی زیر بفرستید
@abbasighahramanloo
Samira
شنبه 4 اسفند 1397 09:57 ب.ظ
باسلام،ببخشید آقای دکتر میشه فصل هایی که حذف هستن یا فصل هایی که از بقیه مهم تر هست رو لطف کنید بگید،ممنون میشم...
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
برای چه درسی؟
Samira
شنبه 27 بهمن 1397 10:34 ق.ظ
باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر،ببخشید توی این فرصت باقی مانده آیا امید قبول شدن هست
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله اما نیاز به برنامه ریزی دقیق و منسجم دارد
جمعه 11 آبان 1397 06:07 ب.ظ
سلام.لطفا نحوه درس خوندن برای ارشد اپیدمیولوژی رو بهمون بگید.شما چه توصیه هایی دارید؟
ابتدا همه کتابها رو بخونیم بعد تست بزنیم؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
نمیتوان در یک کامنت تمامی توصیه ها را باهم نوشت. توصیه می کنم عضو گروه ارشد شوید و سوالات خود را آنجا بپرسید.
برای برخی دروس تست های طبقه بندی شده موجود هستند برای آنها بهتر است بعد از مطالعه هر فصل تست های آن را بزنید اما برخی دروسی که کتب تست طبقه بندی شده ندارند چاره ای نیست جز اینکه اول کتاب را تمام کنید سپس تست کار کنید
داوطلب
جمعه 20 مهر 1397 06:51 ب.ظ
باسلام
با تشکر و از سایت جالبتون
من کتابهای ارشد اپید سالهای قبل رو دارم امکانش هست سال چاپ رو بفرستم ببینم برا ارشد ۹۸ مفید یا نه؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ترجیحا آخرین چاپ کتابهای توصیه شده را خریداری کنید
موفق باشید
پنجشنبه 5 مهر 1397 03:51 ب.ظ
سلام.خسته نباشید.میشه لطف کنید لینک گروهتون رو برای من بزارید
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
لطفا یک پیام به پی وی بنده ارسال کنید
abbasighahramanloo@
شنبه 31 شهریور 1397 12:17 ق.ظ
سلام وقت بخیر، آقای قهرمانلو کتاب اصول و مبانی و تست 10 ساله ی شما رو چطور تهیه کنیم؟؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام از سایت دکتر خلیلی
یا سایت آینه بوک
یا سایت بانک کتاب ناهید و دیگر های سایت فروش کتاب
سمیرا
دوشنبه 26 شهریور 1397 11:56 ب.ظ
سلام آقای دکتر خسته نباشید من بهداشت عمومی خوندم و بهمن 98 فارغ التحصیل میشمممم....میخواستم ازتون سوال کنم آیا سال 98 میتونم کنکور ارشد بدممم یا ن باید صبر کنم 99 امتحان بدم؟؟؟تو رو خدا جوابمو بدین اگه میتونم که برم منابع رو بگیرم و شروع کنم به خوندن....
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام کنکور 99 انشالله
رقیه
دوشنبه 26 شهریور 1397 02:22 ق.ظ
سلام اقای دکتر خسته نباشید با توجه به اینکه تقریبا ۸ ماه به کنکور مانده و من هیچی نخوندم آیا میتونم قبول شم؟ من ترم ۳ کارشناسی ناپیوسته هستم ، بلافاصله بعد از کاردانی آمدم کارشناسی، اگر ممکنه لینک گروه رو برام بفرستید چون این لینک که فرستادید وارد نمیشه!!!!
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله میوانید قبول شوید
یک پیام به پی وی بنده بفرستید
abbasighahramanloo@
شهرام
شنبه 18 فروردین 1397 03:33 ب.ظ
سلام جناب عباسی
بنده عباس زاده هستم آقای خدادوست سایت شما رو پیشنهاد کردندبه من قبلا با ایشون همکلاسی بودیم از اونجایی که از سال 89 به بعد تو کنکور شرکت نکردم میخواستم ببینم فقط با این منابع که معرفی کردین میشه موفق شد تو ارشد. چون کمی فاصله افتاده بین کارشناسی من
در ضمن از لحاظ آینده کاری اپید هم اگه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
خوش آمدید
منابع کامل هستند و شک نکنید با همین منابع رتبه یک هم می توانید بشوید به شرط مطالعه کافی و کامل. مصاحبه های مختلف از قبول شدگان یکی دوسال اخیر می تواند دیدگاهتان را در زمینه منابع کاملا شفاف کند.
در خصوص وضعیت کاری به نظر بنده بهتر است اول با لیسانس استخدام شوید و بعدا به فکر ارشد باشید. حقیقت این است که متاسفانه با ارشد وضعیت کاری آنچنان که باید قابل قبول نیست. خصوصا اینکه ردیف استخدامی تعریف شده ای وجود ندارد. اما اکثر فارغ التحصیلان ارشد در مراکز تحقیقاتی مخلتف شاغل هستند و درآمد راضی کننده ای نیز دارند ولی به هر حال وضعیت پایداری ندارند. طی سالهای اخیر هم پذیرش ها زیاد بوده و هست و از این نظر وضعیت کاری سخت و سخت تر می شود. فعلا در شرایط کنونی وضعیت دکتری خوب است ولی نمی دانم تا چند سال آینده این وضعیت پابرجا می ماند یا خیر.
زهرا
پنجشنبه 10 اسفند 1396 12:08 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر
من ترم ۴ بهداشت عمومی علوم پزشکی مشهد هستم به رشته اپید علاقمندم
میخواستم منو راهنمایی کنید که از الان چه منابعی رو مطالعه کنم
خیلی ممنونم
اگه امکانش هست لینک گروهتون رو هم لطف کنید بزارید
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
برنامه‌چهار ماهه را از پست، ویژه گروه مطالعاتی دانلود کنید و طبق آن پیش روید.
https://t.me/joinchat/A1JxHEBufszHsYpsss1Lkw
زهرا
پنجشنبه 10 اسفند 1396 12:06 ب.ظ
سلام وقتتون بخیر
من ترم ۴ بهداشت عمومی علوم پزشکی مشهد هستم به رشته اپید علاقمندم
میخواستم منو راهنمایی کنید که از الان چه منابعی رو مطالعه کنم
خیلی ممنونم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
با برنامه چهار ماهه پیش روید.
باید عضو گروه ارشد‌اپیدمیولوژی شوید و رمز را دریافت کنید.
https://t.me/joinchat/A1JxHEBufszHsYpsss1Lkw
سمیه
سه شنبه 12 دی 1396 09:29 ب.ظ
سلام آقای دکتر
با تشکر از زحمات فراوان شما برای داوطلبان آزمون ارشد اپیدمیولوژی،برنامه مطالعاتی که جهت کارمندان فرمودید ،ان شاء الله چه زمانی ارائه میشه؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام ارایه شد
داوطلب
پنجشنبه 30 آذر 1396 06:13 ب.ظ
با عرض سلام و تشکر. اگر پستی را هم به معرفی منابع پیشنهادی آزمون دکترا اختصاص دهید ممنون خواهم شد. با توجه به اینکه دوستانی که در آزمون دکترا سال 96 شرکت نموده بودن اذعان داشتند که سوالات اپیدمیولوژی اغلب از بیاند نبود، چه منبع جایگزینی را پیشنهاد می کنید؟ ممنون
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
پست اول لینک مربوط به منابع دکتری گذاشته شده با رنگ قرمز هم مشخص است.
mim_ech
سه شنبه 14 آذر 1396 02:50 ب.ظ
سلام استاد ،خداقوت،ممنون میشم آدرس گروه اپیدمیولوژی را در اینجا قرار دهید
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : https://t.me/joinchat/A1JxHEBufsxCwAPgf7W6bQ
فریبا
سه شنبه 9 آبان 1396 09:18 ق.ظ
سلام و خسته نباشید ببخشید من رشته کارشناسیم هوشبری بوده و الان میخام ارشد اپید شرکت کنماما خیلیا میگن عملا نشدنی و فقط بچه های بهداشت عمومی قبول میشن واقعا همین طوره؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
فقط به همین بسنده می کنم:
بنده لیسانس مذیریت خدمات بهداشتی بودم که هیچ ربطی هم به اپیدمیولوژی نداشت. سال اول با رتبه 12 ارشد و دانشگاه تهران قبول شدم. قبول شدن با ظرفیت زیادی که هم اکنون هست مثل آب خوردن است
مریم ساکی
دوشنبه 10 مهر 1396 10:22 ب.ظ
سلام من کارشناس بهداشت عمومی هستم می خوام سال 97اپیدمیولوژی امتحان بدم برنامه و ازچ درسی شروع کنم بهتره؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
در گروه ارشد اپیدمیولوژی در این باره مفصل بحث می شود. لطفا عضو گروه شوید. بنظر بنده تمامی دروس باید مطالعه شوند. بهتر است در طول یک هفته تمامی درسها را باهم بخوانید.
دوشنبه 3 مهر 1396 06:13 ق.ظ
سلام ممنون از سایت خوب و راهنمایی هایی که میکنید. ببخشید اگر الان بخواهیم شروع کنیم میشه یه برنامه کلی بگین از چی شروع کنیم
ممنون و تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
برنامه مطالعه در گروه ارشد اپیدمیولوژی توضیح داده شده است.
موفق باشید
جمعه 31 شهریور 1396 08:40 ب.ظ
سلام ، کارشناس مامایی هستم و تصمیم دارم برای ارشد ۹۷ اپید شرکت کنم . به نظر شوما میتونم خودمو آماده کنم ؟!
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
بله
در گروه برنامه مطالعاتی قرار داده شد
جمعه 24 شهریور 1396 03:04 ب.ظ
سلام.لطفا فصلهای مهم کتاب آمارزیستی کاظم محمد یا کتاب آمارو کاربرد آن در مدیریت رو مشخص میکنید.
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
مطالعه تمام قسمت ها توصیه می شود
احسان
دوشنبه 20 شهریور 1396 09:15 ق.ظ
سلام و عرض ادب
خدا قوت جناب آقای دکتر
ببخشید یه سئوال در مورد کتاب پاسخنامه تشریحی (IQB) داشتم،اینکه آیا به زودی ویرایش جدید این کتاب که شامل کنکور سال 96 هم باشد وارد بازار می گردد یا می بایست همان چاپ دوم را تهیه نماییم؟
با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
فعلا اصلا وقتی برای این کار ندارم اما انتشارات از ما خواسته ویرایش جدید را آماده کنیم. نمی دانم برسیم یا نه.
یوسف
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:34 ق.ظ
سلام آقای دکترخسته نباشید.
ببخشید بنده سال 89 و90 ارشد آمارزیستی امتحان دادم وتمام دروس کارشناسی آمارمحض رو خواندم .رگرسیون .احتمالات و طرح آزمایشات و ...ولی متاسفانه رتبه ام 150 شد وقبول نشدم الان میخوام ارشد اپید امتحان بدم به نظرتونچه جوری مطالعه کنم وبیشترروی کدام مطالب تاکیدکنم؟؟ سپاسگزارم
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
منابع را ذکر کرده ایم. برای درس آمار اکثرا از احتمالات سوال طرح می شود. مابقی دروس را به تفضیل توضیح داده ام. برای شما درس بیماریها سخت ترین و بعد از آن احتمالا بهداشت سخت باشد این دو را باید بیشتر بخوانید
ابراهیم
یکشنبه 5 شهریور 1396 01:57 ب.ظ
سلام و درود خدمت جناب آقای دکتر عباسی گرانقدر
بابت سایت بی نظیر و خدمات خداپسندانه جنابعالی بینهایت سپاسگزاریم.
آقای دکتر در خصوص درس زبان، بنده قبلا درسنامه جامع زبان امیر لزگی را تهیه نموده ام(البته چاپ سال 90 می باشد!) به نظر شما آیا اکنون ویرایش و چاپ جدید آن که تا سال 95 را شامل می شود تهیه نمایم یا اینکه ممکن است ویرایش جدیدتر نیز به بازار عرضه شود و چند ماه دیگر نسب به تهیه آن اقدام نمایم؟
با تشکر
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
ممنونم
از انتشارات مربوطه بپرسید که آیا این کتاب امسال تجدید چاپ خواهد شد یا خیر. در صورتی که تجدید شود بهتر است آخرین نسخه را خریداری کنید.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 09:42 ق.ظ
سلام آقای دکتر
من میخوام امسال ارشد اپیدمیولوژی شرکت کنم.ولی هنوز هیچی نخوندم.بنظر شما باید چطوری شروع کنم؟
اصلا امیدی ب قبولی بنده هست؟
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
قطعی نمی توان گفت ولی با تلاش در مدت باقی مانده هم می توان قبول شد. باید تست کار کنید با خلاصه مطالب که در کتب مختلف هست. برای شروع حقیقتا دیر است. اما باید بطور خلاصه به مطالب اصلی فوکوس کنید. با کمی شانس احتمال قبولیتان وجود دارد
سمیرا
شنبه 14 اسفند 1395 10:22 ق.ظ
سلام بنده ترم 4 بهداشت عمومی لیسانس هستم قصد شرکت در ارشد اپیدمیولوژی را دارم لطفا برای رتبه برتر شدن راهنمایی کلی برای کل دروس و نحوه مطالعه و منابع مورد نیاز برای شروع را بفرمایید در ضمن رفرنس اصلی برای شروع بنظر شما سخت نیست ؟ ممنون میشم پاسخ بدید
پاسخ عباس عباسی قهرمانلو : سلام
من توصیه می کنم کم کم شروع به مطالعه کنید اما نه به طوری که دچار خستگی مزمن و افسردگی ناشی از مطالعه زیاد شوید. در حدی که با منابع آشنایی پیدا کنید چون دوره لیسانس تان هم بهداشت عمومی هست سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید را هم می توانید در کلاسهای درسی از اساتید خود بپرسید. از کتاب جی پارک جلد اول برای شروع استارت بزنید. شما دانشجویان بهداشت معمولا برای مطالعه بیماریها و بهداشت عمومی مشکلی ندارید. دروس مبانی اپیدمیولوژی، اصطلاحات اپیدمیولوژی و امار اولویت های اصلی شما می باشد البته زبان هم هست که توصیه می کنم خارج از برنامه به هر نحوی که شده شروع کنید. کتاب انگلیسی برای دانشجویان پزشکی جلد یک برای شروع مناسب است اما اگر دامنه لغاتتان ضعیف است حتما از کتب مروری بر زبان دوره دبیرستانی شروع کنید. بعد از آن هم کتاب تافل سی درس بسیار مناسب است. نهایتا کتاب لزگی که برای چند ماه مانده به کنکور ایده آل است. نهایتا اینکه کم کم از جی پارک و آمار دکتر محمد و اصطلاحات اپیدمیولوژی شروع کنید جهت آشنایی با کتب و اینکه باید چگونه خوانده شوند. سوالات ارشد چند سال اخیر را هم نگاهی گذرا داشته باشید تا با نحوه طراحی آشنا شوید. نجوه مطالعه را در پستی به نام استارت آزمون 1395 با برنامه ریزی روش مطالعه توضیح داده ام که می توانید به آن پست مراجعه کنید.
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو